Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše chtějí zastupitelé znát názor místních lidí. Aby bylo referendum platné, musí v něm podle zákona hlasovat alespoň pětatřicet procent mělnických voličů.
Bouráním by mohla začít revitalizace takzvaného dolního náměstí. Cílem je návrat k původním uličním čarám, kterým Amerika stojí v cestě. Demoliční práce, jejichž cena má přesáhnout deset milionů korun, by mohly následovat v příštím roce.
Radnice zároveň hledá investora, který by budovu nechal zbourat a místo ní postavil objekt podle zadaných podmínek. „Záměrem města je, aby na místě Ameriky stál multifunkční bytový a prodejní rezort," vysvětlil Mikeš. V přízemí by měly sídlit obchody a služby, v jednom nebo dvou horních patrech by byly byty.
Mohlo by přivést lidi zpátky do historického centra, kde podle starosty stále ubývá trvale žijících obyvatel. Obě náměstí jsou tak ve volných nebo svátečních dnech skoro prázdná.
Město už má za sebou první jednání s možným investorem, jeho identitu však zatím nechce prozradit. „Teprve se poznáváme a investor hledá návratnost své budoucí investice," poznamenal starosta.
Mělnická radnice neplánuje, že by pozemek po Americe prodala investorovi dříve, než by byla stavba nového objektu dokončena.
Mělnické náměstí Karla IV. se má v příštích letech zcela změnit, renovace má do středu města nalákat místní lidi i přespolní návštěvníky a turisty.
Radnice si nechala v loňském roce zpracovat studii, ke které v současné době přispívají připomínkami odborníci i obyvatelé města.
Hlavním problémem historického centra, které se nachází na kopci, je scházející možnost dalšího využití. Skutečné centrum je totiž na rovině v Bezručově ulici, kde se v obchodní zóně pohybují tisíce lidí.
Nově vzniklý okrašlovací spolek P.U.N.K. (park-ulice-náměstí-krajina) poslal starostovi Ctiradu Mikešovi otevřený dopis, plný připomínek k navrhované revitalizaci. Debata, kterou pořádal okrašlovací spolek před pár týdny a moderoval ji zakládající člen P.U.N.K. Martin Medek, byla přínosem pro mělnické radní i architekty. Smysluplné připomínky se totiž zanesou do studie, pak čeká projekt další diskuse s veřejností. „Takhle si představujeme jednání s našimi občany, kdy každý může říct svůj názor," prohlásil místostarosta města Milan Schweigstill.
Ohnivou debatu rozpoutalo právě zamýšlené bourání Ameriky. Někteří občané jsou pro zachování stávající budovy, kde by podle jejich názoru mohl vzniknout sál až pro šest set návštěvníků.
S tím ovšem nesouhlasí místostarosta Milan Schweigstill, podle kterého je návrh nereálný. „Město nikdy samo nebude dávat peníze na to, aby takovou budovu opravilo a udrželo ji v chodu. Na to nemá, musel by přijít silný investor. Navíc pokud zůstane Amerika stát, nikdy se nedocílí návratu původních uličních čar. A tím pádem se nikdy nepřiblížíme tomu, jak město dříve vypadalo," vysvětlil místostarosta a připomněl, že celá budova je architektonicky velmi nevzhledná.
„Podle všech studií je demolice nejlepších řešením," potvrdil i vedoucí odboru výstavby a rozvoje mělnické radnice Pavel Průcha.
Jiný názor má Nikola Horáková z Mělníka. „Myslím, že je škoda to bourat. Naše město nemá žádný sál, kde by se mohly konat plesy. Například maturanti je musí pořádat v okolních městech. Jako někdejší okresní město bychom tu měli mít pořádný sál," uvedla.
Náměstí Karla IV. má sloužit především jako veřejný prostor, ale nesmí 'z něj vymizet automobilová doprava. Ta měla být podle původních návrhů zcela odkloněna, auta by pak jezdila přilehlými ulicemi Fibichova a Nová.
Podle místostarosty však Mělník ještě není připraven na to, aby na náměstí zbyla jen pěší zóna. „Po diskuzi s dopravní komisí jsme se přiklonili k závěru, aby dopravní situace zůstala řešena zhruba stejně," řekl Schweigstill s tím, že na náměstí je nutné vybudovat parkoviště.
Starosta slíbil, že parkovací místa budou výhradně pro návštěvníky a turisty. „Město v žádném případě nebude stavět parkoviště pro úředníky," potvrdil starosta. Někteří občané totiž oponovali tím, že parkoviště obsadí zaměstnanci institucí sídlících v centru.