Archeologové jásají, stavaři se drží za hlavu. Může za to ojedinělý nález dvou oblouků mostního pilíře bývalého záplavového mostu ze 16. století, který byl nalezen pod jedním ze sedmi mostů, které spojují Brandýs se Starou Boleslaví a nyní procházejí generální opravou.

Oprava soumostí začala na začátku tohoto roku a měla skončit na podzim. Dělníci však při demoličních pracech narazili na unikátní zbytky již zmíněného mostu. Archeologové měli do konce června nález prozkoumat a dál vše předali památkářům. Podle tiskové mluvčí kraje, který je investorem celé stavby, Berill Maschekové, poslali památkáři žádost na ministerstvo kultury, aby byl most prohlášen za kulturní památku. „Bylo zahájeno řízení k prohlášení mostu za kulturní památku. Dokud se ministerstvo nevyjádří, nesmí se na místě pracovat,“ uvedla Mascheková s tím, že některé odhady datují dořešení celé situace až na konec roku.

Přesto prý projektant celé akce nezahálí a začal operativně pracovat na několika variantách. „Je samozřejmě otázkou, zda most zachovat, zakonzervovat jej, nebo jej dokonce zpřístupnit,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu.

Obyvatelé souměstí tak budou muset mít ještě pár měsíců trpělivost. Dokud budou mosty mezi Brandýsem a Starou Boleslaví zavřené, musí se z jedné strany na druhou dostávat objízdnou trasou po dálnici. Ta je ale značně delší.

Podle Berill Maschekové se tak původní termín dokončení rekosntrukce posouvá zatím na neurčito.