„Popelnice směřujeme především do části města, kde jsou rodinné výstavby,“ vysvětlil starosta s tím, že většinou bioodpad s okrasných i užitkových zahrad končil ve směsných nádobách na odpad, kam ovšem nepatří.

První hnědou popelnici mají Mělničané od radnice zdarma, je jim předána formou zápůjčky. Pokud mají zájem o další, musí si ji už zaplatit. „Chceme logicky snížit objem a hmotnost komunálního zbytkového odpadu,“ uvedl Ctirad Mikeš s tím, že si ale nedělá velké iluze, že by se objem směsného odpadu nějak dramaticky snížil. „Tak jak roste životní úroveň, roste totiž i spotřeba jednorázových obalů.“

Dosud měli lidé pouze možnost odvézt bioodpad do sběrného dvora. Mělník původně plánoval zakoupit zhruba dvě tisícovky speciálních nádob. Ale podle současného zájmu budou všechny tyto popelnice brzy mezi místními rozebrány.

Poprvé odvezli popeláři odpad ze zahrádek ve středu 9. května. Bioodpad se bude svážet každé dva týdny, vždy v lichý týden. O zapůjčenou popelnici si Mělničané mohou říct na městském úřadě. Podmínkou je, že žadatel musí být občanem Mělníka a zároveň nesmí dlužit na poplatcích za svoz komunálního odpadu.

Podle mělnického starosty Ctirada Mikeše se město o náklady rozdělí s firmou, která bude odpad svážet. Radnice za tuto službu pro občany zaplatí něco málo přes půl milionu korun. Město si od zavedení svozu bioodpadu slibuje snížení množství komunálního odpadu. „Snížením množství komunálního odpadu podle města klesnou náklady na jeho zpracování, tyto peníze pak budou použity právě na službu svozu bioodpadu. Městu s náklady nepomáhá žádná dotace,“ ujistil Ctirad Mikeš.

Lidé na sídlištích ve městě popelnice na bioodpad k dispozici mít nebudou. „Lidé nejsou příliš disciplinovaní a v těchto nádobách by zůstávalo velké množství kuchyňského odpadu, který se musí dále sanovat. V nádobách může skončit cokoliv. Na sídlištích se to nedá smysluplně udělat," řekl starosta Mělníka s tím, že takový pokus už zkoušelo mnoho měst po celé republice a mezi panelovými domy jsou popelnice na bioodpad nesmyslné.

Doposud mohli obyvatelé Mělníka vozit bioodpad do sběrných dvorů, ale málokomu se chtělo cestovat. A mnohdy ani nebyla možnost jak to odvézt. „Často se stává, že lidé nacpou bioodpad do běžné popelnice na její dno, kam popeláři nevidí. Zavedení svozu bioodpadu je jakási nadstandartní služba pro místní lidi,“ vysvětlil Mikeš.

- První popelnice je pro Mělničany zdarma
- Každou další nádobu si musí zaplatit
- Bioodpad se sváží každou lichou středu
- Za dva týdny se o hnědý kontejner přihlásilo téměř 600 lidí