Společně by mohli mít v zastupitelstvu většinu, zatím ale není jasné, zda má silná koalice vítězů naději.

Ve hře je navíc i Volba pro město (12,29%) v čele se starostou Miroslavem Lidem, která má tři mandáty. Ve volbách uspěly i Klub angažovaných nestraníků a Komunistická strana Čech a Moravy, které shodně získaly po dvou mandátech. Po jednom křesle vybojovala TOP 09 a Sdružení SNK evropských demokratů.

Koaliční jednání se naplno rozjela už v neděli. Stále ale není jasné, které strany se spojí v koalici a které zamíří do opozice. Lídři podrobnosti o možných dohodách tají.

Lenka Mrzílková, členka vítězného sdružení nezávislých kandidátů Neratovice jinak, uvedla pro Deník, že jednání o koalici ještě úplně nezačala. „Jde spíš o seznamování s případnými partnery,“ vysvětlila Mrzílková, podle které je koaličních variant více. „Nevylučujeme spolupráci s nikým, kdo je ochoten pracovat pro město,“ řekla Mrzílková.

Podle Mrzílkové nezáleží na politické příslušnosti, ale na osobnosti kandidáta. Případná spolupráce sdružení Neratovice jinak s ODS nebo ČSSD tak prý není vyloučena.

Také lídr ČSSD Jaroslava Soukupová Deníku potvrdila, že už se odehrála první nezávazná jednání. O spojení s pravicově zaměřenou ODS podle ní sociální demokraté neuvažují.

ODS možnou koalici s ČSSD zatím nevyvrátila, ale ani nepotvrdila. Člen ODS Václav Sádovský považuje za klíčové strany, které získaly jeden nebo dva mandáty. Ty totiž mohou mít v koaličním boji rozhodující hlas.

„Nabízí se řada uskupení, která získala mandáty. Z těch se rýsuje několik možností s několika různými variantami,“ uvedl Sádovský.

Jan Koprnický, úspěšný kandidát ODS bez politické příslušnosti, má na rozdíl od ostatních politiků o možné koalici konkrétní představu.

Podle jeho názoru, který není oficiálním stanoviskem ODS, by nejlepším řešením byla spolupráce se sdružením Neratovice jinak. Další tři hlasy, nezbytné pro nadpoloviční většinu, by Koprnický získal od Vlastimila Dominika (Klub angažovaných nestraníků), Aleše Kocourka (TOP 09) a Ivana Šenkýře (SNK, Evropští demokraté).

„S ČSSD asi počítat nemůžeme. Členy koalice bych nevybíral podle politické strany, ale podle osobnostních kvalit,“ řekl Koprnický. Jako kandidáta na starostu podle něho ODS nejspíš navrhne Františka Moravu. Lídři a členové dalších vítězných stran se k otázce možných kandidátů na starostu města zatím odmítli vyjádřit.