Nejnižší poplatek mají obyvatelé Medonos, kde činí dvě stě padesát korun na osobu.

Podle slov starostky Anneliese Beníškové je to pro obyvatele přijatelné. „Zvýšili jsem v loňském roce daň z nemovitostí na dvojnásobek. Proto jsme se rozhodli, že musíme naše obyvatele zvýhodnit,“ řekla starostka.

Medonosy mají jen velmi málo místních obyvatel, většina jsou pouze rekreanti, kteří platí pět set korun měsíčně, tedy o polovinu více, než místní.

Stejně tak jsou na tom ve Vraňanech. Obec doplácí ročně téměř tři sta padesát tisíc korun. Starostka Naděžda Klimentová ale neví, jak dlouho bude tato situace únosná. „Změnili jsme teď frekvenci svozu, ale příští rok uvidíme, jestli nebudeme zdražovat. Momentálně lidé platí čtyři sta korun za svoz,“ vysvětlila Klimentová.

Většina měst a obcí na Mělnicku od svých obyvatel vybírá částku pět set korun. I když peníze v jejich kasách chybí, nechtějí poškozovat slušné občany, kteří poctivě platí.

Mělnický starosta Ctirad Mikeš si myslí, že by to nedělalo dobrotu. „Doplácíme přes tři sta korun na osobu ročně. Přesto zatím neuvažujeme o zdražování. Těm, kteří poctivě platí, by zvýšení jen přitížilo. Už takhle je těžká doba. Navíc, ten, kdo dosud neplatil, nezaplatí ani po zvýšení,“ dodal Mikeš.

Zda se bude časem částka zvyšovat nebo zůstane stejná, se zatím neví. Poslanci totiž poukazují na to, že je částka stejná už více jak devět let a ceny stále stoupají.