VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obce se rozhodly bojovat peticí proti diskriminaci

MĚLNICKO - Stále méně peněz a stále více odpovědnosti. To jsou důvody, proč se už přes tisíc obcí i menších měst rozhodlo postavit zvůli státu.

2.6.2007
SDÍLEJ:

PROTEST. Už přes tisíc obcí se podepsalo mimo jiné pod to, aby se ministerstvo zemědělství změnilo na ministerstvo venkova.Foto: DENÍK/Jan Laštovička

Chorušice, Kanina, Úžice, Mšeno. Například tyto obce z Mělnicka se podepsaly pod petici proti diskriminaci obyvatel venkova organizovanou Spolkem pro obnovu venkova České republiky. Proč? „My, občané venkova a menších měst, vyslovujeme vážné znepokojení nad neustále narůstající nerovností mezi městy a venkovem v České republice,“ píše se v úvodu petice.

Obcím se nelíbí hlavně způsob přerozdělování daní. „Je to diskriminace venkova. Ve financování jsme velmi krutě znevýhodněni oproti větším sídlům. Na jednoho občana dostávají nejmenší obce až šest a půl krát méně peněz než Praha,“ upozornil na hlavní problém starosta Chorušic Martin Bauer. Bouří se nejen obce, ale i menší města. „Stát nás pověřuje stále další a další agendou, ale dostatečně to nekompenzuje přídělem peněz. U nás například máme stavební úřad, matriku, sociální odbor a odbor životního prostředí, ale na financování těchto úřadů dostáváme od státu jen zhruba šedesát procent nákladů, takže musíme na úřady doplácet,“ upozornil na další problém starosta Mšena Martin Mach. Stát se tím sice snaží přiblížit úřady i lidem na vesnici, podle Macha se však chová nepochopitelně. „Paradoxně ty pravomoce, které pro nás nebyly velkou zátěží, nám zrušil a převedl je do Mělníka, což je dvacet kilometrů. Lidé tak nyní musejí do Mělníka například kvůli vydávání rybářských lístků nebo kvůli živnostenským listům,“ vysvětlil Mach. „Dá se říci, že možnost zajištění všech potřeb člověka je u nás 6,5krát menší než v hlavním městě. Přitom u nás žije pět set lidí na rozloze osmnácti hektarů, zatímco v Praze žije takový počet lidí v jednom paneláku,“ zlobí se Bauer. Podle něho je to jasná diskriminace. „Za každého obyvatele Prahy dostane hlavní město 6,5krát více peněz než my. Za téhož obyvatele, který k nám přijede na rekreaci a my mu zajišťujeme odvoz odpadu, údržbu zeleně a zkrášlování okolí,“ zdůraznil starosta Chorušic.

 

starosta Mšena Martin Mach
»Nerovnost financování malých obcí a velkých sídel podle mnohých přímo porušuje ústavu.«

starosta Chorušic Martin Bauer
»Příjem na jednoho obyvatele Prahy je 6,5
krát vyšší než u nás. Na toho obyvatele,
který k nám pak přijede na rekreaci
a my mu zajišťujeme odvoz odpadu,
údržbu zeleně a okolí.«

 

Podle Macha stát argumentuje tím, že velká města potřebují větší investice do infrastruktury. „Jenže na druhou stranu je rozloha obcí v přepočtu na jednoho obyvatele daleko větší,“ upozornil Mach. „Není za co stavět, za co udržovat obec, za co ji zkrášlovat. To způsobuje odliv mladých lidí,“ tvrdí Mach. „Takové jednání je v rozporu s prohlášením několika předchozích vlád a podle mnohých i v přímém rozporu s ústavou,“ dodal starosta Mšena. Petice má podle starosty Chorušic posloužit jako podklad pro jednání se Senátem, vládou či Parlamentem České republiky. „Ke konci května letošního roku se již k petici připojilo přes tisíc obcí a měst,“ spočetl předseda Spolku pro obnovu venkova České republiky Eduard Kavala.

 

Co obce žádají od státu?

– změnit zákon o rozpočtovém určení daní tak, aby venkov nebyl diskriminován vůči větším sídlům
– přijmout samostatný zákon o venkově České republiky, který by kodifikoval pojem venkov, a jasné odpovědnosti za jeho další rozvoj
– novelizovat kompetenční zákon tak, aby se zvýšila odpovědnost ministerstva zemědělství za rozvoj venkova až po jeho přejmenování na ministerstvo venkova

 

2.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 15 000 Kč

Doplňovači zboží Doplňovači zboží. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - preferujeme lidi komunikativní, pilné, znalost vietnamštiny výhodou, flexibilita v rámci pracovních hodin , Kontakt: telefonicky každý den 9:00-18:00, osobní schůzka nám. Komenského 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Pracoviště: Duy anh s.r.o., nám. Komenského, č.p. 77, 277 13 Kostelec nad Labem. Informace: Dung Bui Duy, +420 607 109 611.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 800 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12800 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: - montáž tlumičů, vibrace motorů, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem, osobní schůzka po telefonické domluvě ve Vibracousticu, telefonicky po-pá 10:00-15:00 p. Vegorenkov 776 717 673. Pracoviště: Maxtiana s.r.o. - vibracoustic, Nad Jatkami, č.p. 3562, 276 01 Mělník 1. Informace: Vegeronkov, +420 776 717 673.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 22 620 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitelé na 1. stupni základních škol. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22620 kč, mzda max. 29500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: - požadujeme kvalifikaci pro 1. stupeň ZŠ - titul Mgr., minimálně 5 let praxi, trestní bezúhonnost, flexibilitu, řidičský průkaz sk.B, Nabízíme: příspěvek na stravu, vitamíny 1x ročně, 1x za 2 roky zdrav. obuv, 3x za rok pracovní večeře, Kontakt: životopisy zasílejte e-mailem. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola hostín u vojkovic, okres mělník, příspěvková organizace, 277 44 Vojkovice u Kralup n.Vlt.. Informace: Iveta Rechcíglová, +420 315 792 048.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 18 810 Kč

Technici počítačových sítí a systémů Informatik. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - zajišťování správné funkce a chodu vymezených uživatelských úseků informační a komunikační infrastruktury, informačních systémů, aplikací pro koncové uživatele, sítí databází apod. Zejména v těchto oblastech: , - uživatelská podpora pracovních stanic s OS Windows a Windows serverem, včetně tiskáren a dalších připojených zařízení podpora a správa aplikací klient/server a správa aplikací v prostředí MS Office, Exchange Server, MSSQL, Oracle. Podpora a správa pracovních stanic a aplikací tenkých klientů v prostředí VMWare, VMWare vSphere. Podpora a správa GIS aplikací v prostředí GeostoreV6,Marushka. Podpora provozu a správa Windows serverů v prostředí VMWare vSphere. Podpora a správa provozu aktivních prvků - switch, router(CISCO,HP) v síti LAN. Správa databází MS SQL a Oracle. Správa uživatelů v prostředí Windows Active Directory. Organizace a správa zálohování v prostředí programu Veeam., Předpoklady pro vznik pracovního poměru:, - fyzická osoba, která je státním občanem ČR, popřípadě fyzická osoba, která je cizím státním občanem a má v ČR trvalý pobyt a dosáhla věku 18 let,, - bezúhonnost, způsobilost k právním úkonům, Požadujeme: vzdělání VŠ bakalářské nebo vyšší odborné se zaměřením na obor informatika,prokazatelný zájem o danou problematiku včetně znalosti daných oblastí; samostatnost, pečlivost,spolehlivost, dobré komunikační a organizační schopnosti, , Výhodou: praxe v oboru, další znalosti k dané činnosti, praxe v oblasti technologií a správ GIS, praxe v prostředí VMWare, PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT:, -přesné označení výběrového řízení, jméno, příjmení a titul uchazeče; datum a místo narození uchazeče; statní příslušnost; místo trvalého pobytu uchazeče; číslo občanského průkazu; datum a podpis uchazeče, K PŘIHLÁŠCE SE PŘIPOJÍ TYTO DOKLADY:, - strukturovaný životopis, motivační dopis, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřená kopie o nejvyšším dosaženém vzdělání, TERMÍN DORUČENÍ PŘIHLÁŠKY: 15.5.2018 do 10:00hod. na Městský úřad Mělník, personální a mzdové oddělení, nám. Míru 1, 276 01 Mělník, bližší informace na tel.:315 635 430,431. Pracoviště: Město mělník, náměstí Míru, č.p. 1, 276 01 Mělník 1. Informace: Oddělení personální a mzdové, +420 315 635 430;431.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Neratovice - Libiš, derby

ČFL se vzdaluje, Neratovice znovu prohrály

Protesty v Nymburce při jednání sjezdu komunistů a maškarní průvod.
133

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

Střední Čechy - Originální kolekci připomínající působení legionářů v období první světové války dokázalo nabídnout zájemcům o historii naší moderní státnosti Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně, které ve čtvrtek přivítalo první návštěvníky rozsáhlé výstavy nazvané Než vznikla republika. 

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT