Stále ne kompletně dořešená otázka mělnického obchvatu nyní čeká na jednu z posledních fází jednání. Mělnická radnice čeká na zpracování technické studie od Ředitelství silnic a dálnic, která přesně ukáže, přes jaké pozemky trasa povede. „Kompletní studii bychom měli dostat do konce září,“ uvedl Pavel Průcha, vedoucí mělnického odboru výstavby a rozvoje.

Radnice ale potřebuje co nejdříve začít jednat s mělnickým cukrovarem o odkoupení pozemku bývalého řepného placu, přes který by měla vést první etapa nové komunikace. Ředitelství silnic a dálnic proto začátkem příštího týdne dodá část studie, která řeší právě tuto část. „Díky části studie můžeme ihned zahájit jednání o pozemku,“ poznamenal Průcha.

Vedení města mělo původně v plánu koupit celý řepný plac, i když je na výstavbu potřeba pouze část. V současné době se radnice s cukrovarem dohodla na odkoupení právě té části, přes kterou silnice povede. „Jedná se přibližně o prostor pozemku od vlečky směrem k Cukrovarské ulici,“ upřesnil Průcha. Radnice tak namísto plánovaných čtyřiceti milionů zaplatí přibližně polovinu. „Zbylé pozemky si cukrovar prodá sám,“ poznamenal Pavel Průcha. Kdy se však a výstavbou začne, nelze v současné době s přesností určit. Většina lidí doufá, že co nejdříve. „Když si uvědomím, že už tu mohla část silnice být, mám vztek,“ řekl pro Mělnický deník Zdeněk Kalina z Mělníka.

Konečnou trasu obchvatu města, který je v praxi průtahem, schválili zastupitelé už v březnu. Rozhodli tak o tom, že se vybuduje komunikace, která je v územním plánu zanesena dnes už skoro sedm let a proti které se během posledních dvou let bouřili lidé z lokalit, okolo kterých silnice povede.

Na tehdejším zasedání ale došlo k zásadnímu zlomu, když zastupitel Milan Schweigstill prosadil doplněk rozhodnutí, který zavazuje vedení města informovat veřejnost o tom, jak bojuje za „velký“ obchvat, který povede kompletně mimo město.