Před mnohými volebními místnostmi postávali voliči už těsně před jejich otevřením. Na celém Mělnicku je volebních okrsků hned 145.

V komunálních volbách mohou voliči na hlasovacím lístku, kde jsou kandidáti všech uskupení, křížky u jejich jmen sestavit své zastupitelstvo. Mohou také křížkem označit favorizovanou stranu nebo ji zkombinovat s kandidáty jiných uskupení. Počet křížků ale nesmí být vyšší než počet volených členů zastupitelstva. Potom by byl takový hlasovací lístek považován za neplatný.

Pokud volič zakřížkuje méně kandidátů, platnost hlasu tím neutrpí. S křížkováním, které ovšem nefunguje jako preferenční hlasy, si dal práci i pan Miroslav, který volil v jedné z mělnických volebních místností.

„Pečlivě jsem pročetl všechny volební programy a všechna vyjádření nejen lídrů devíti mělnických hnutí, ale i několika kandidátů za nimi. A dal jsem si tu práci, že jsem sestavil celé zastupitelstvo přesně podle svého přání,“ vysvětlil těsně po opuštění volební místnosti. Využil takzvané panašování, tedy křížkování napříč stranami. Problém je jen ten, že z voličova křížku kandidát vůbec nemusí profitovat.

Mělnický volební okrsek číslo jedna, který je přímo na městském úřadě, zaznamenal, že po prvních třech hodinách měla odvolena zhruba jen čtyři procenta voličů. „Žádný velký nával jsme zatím neměli,“ vysvětluje členka zdejší volební komise s tím, že většinou jsou voliči připraveni a vědí, jak zacházet se svými křížky. „Ptala se nás sotva desetina, jak volba probíhá.“

Zúčastnit se voleb vůbec poprvé může zhruba 64 tisíc lidí. Přibližně takový počet mladých letos slaví osmnácté narozeniny v období mezi prezidentskými a komunálními volbami. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Poprvé se k volbám v pátek odpoledne chystal i devatenáctiletý Dominik v Kralupech nad Vltavou. „V prezidentských volbách jsem už sice volit směl, ale nakonec jsem se nemohl dostavit, protože jsem byl v práci. Tak se těším, že si teď zažiju pocit, jaké to je se zúčastnit tak velkého rozhodování,“ svěřil se těsně před tím, než překročil práh volební místnosti.

Propadlá občanka nepřekazila právo volbyPětapadesátiletá volička v jedné z mělnických volebních místností zjistila teprve na místě, díky volební komisi, že má už několik týdnů propadlý občanský průkaz. Zoufat si, ale nemusela. Komise ji odeslala na nedaleký městský úřad, kde jí úřednice platnost průkazu prodloužily a zároveň si hned zažádala a vyrobení nového dokladu.

„Vůbec mě nenapadlo se předtím na tu občanku podívat. Jsem ostuda,“ přiznala se paní Marie, které se tak volba do zastupitelstva prodloužila o cestu na městský úřad. Nicméně zhruba za půl druhé hodiny byla zpátky doma s dobrým pocitem, že splnila svou občanskou povinnost.