Scházejí se pravidelně třikrát týdně na hodinu a půl. Přestože každá z nich má různé sny, často odlišné názory či koníčky, jedno mají společné: milují tanec.

Dívky, kterým je většinou něco mezi deseti a šestnácti lety, patří do neratovické hip hopové skupiny All 4 Dance. A rozhodně nezůstávají jen zavřené na tréninku v tělocvičně. Jejich vzájemný soulad a choreografii ocenilo za poslední rok při soutěžích už několik porotců.

Trenérkou taneční skupiny je dvaadvacetiletá tanečnice a studentka vysoké školy Kateřina Hrstková. Ta se snaží skloubit v týmu vzájemnou pohodu a přátelství s dalšími výraznějšími úspěchy v soutěžích. A tanci prý podřizuje všechno.

Kateřina Hrstková je dvaadvacetiletá studentka pražské fakulty tělesné výchovy a sportu bydlí asi měsíc a půl v Praze Libni, ale trvalé bydliště má stále v Neratovicích, odkud pochází. Soubor All 4 Dance vede čtvrtým rokem a společně se svou kolegyní Veronikou Buiovou vytvářejí sestavy pro více než třicet dívek . Cestu k vrcholu si ale zatím se skupinou buduje, protože teprve od minulého roku jezdí na soutěže. Kromě hip hopu trénuje latinskoamerické a standardní tance, podle jejích slov je ale schopná také vyučovat jazz dance a show dance.

Jak jste se k práci trenérky hip hopové formace dostala?
Původní záměr byl, aby dívky, které nenašly partnera na společenský tanec, měly nějakou jinou aktivitu, na kterou není partner třeba. Street dance jsem do té doby tančila jako doplňkový – tréninkový – styl k latině, která je mým hlavním oborem. Je to velmi chytlavý, zábavný a ne až tak těžký taneční styl a tančit ho mě vždycky bavilo a bavit bude.

Co pro vás znamená tanec?
Tanec je pro mě životní styl, kterému podřizuji všechny svoje aktivity. Je to svět sám pro sebe, je plný vzrušení, krásy, skvělé hudby, radosti, potu a exhibicionismu - bez toho se závodně špatně tančí. Ale najdou se samozřejmě i zklamání, hádky, intriky či nepříjemné politikaření.

Co je na práci trenérky nejtěžší?
Ať se zeptáte kohokoliv, kdo vede nějakou skupinu, tak vám každý potvrdí, že to je tak trochu nevděčná práce. Je těžké vymýšlet věci tak, aby se líbily všem. Konkrétně v Čechách lidé spíš kritizují než chválí. To ale neznamená, že by nechvalili vůbec! Dokonce bych řekla, že se ten český negativismus pomaličku dává na ústup.
Navíc pokud chce být člověk dobrý, tak občas nemůže jet o víkendu na chatu k babičce, ale musí jít na trénink nebo jet na soutěž. Prostě makat a něco tomu obětovat. Ne všichni moji svěřenci to ale chápou.

Jste na dívky přísná, nebo při tréninku vyznáváte spíš liberální přístup?
Řekla bych, že tak nějak půl na půl. Vyžaduji po nich určitou disciplínu a dodržování jistých tréninkových systémů, ale žádný velký dril to není. Kdybych jim nechala volnost, tak bychom se nikam nedostaly a nic bychom nevytvořily. Bez určité přísnosti to nejde. Navíc jsou to holky v pubertě, takže občas na ně musím zvýšit hlas, aby přestaly „kecat“ mezi sebou a soustředily se na trénink. Ale v poslední době se mi osvědčilo prostě přestat mluvit i učit a počkat, až si všimnou že se nic neděje. Ono jim po pár vteřinách dojde, že by měly zmlknout a samy se mezi sebou navzájem ukázní. To mě docela baví pozorovat.

Jaké zatím největší úspěchy jste s vaší hip hopovou formací slavily?
Největším úspěchem pro nás bylo 2. místo na Mistrovství Heřmanova Městce a několik dalších finálových umístění na domácí půdě v Neratovicích, kde se každoročně pořádají poměrně silně obsazené soutěže street dance formací.

Proč právě hip hop?
Hrozně mě baví hiphopová muzika. Ta byla taky to první, co mě začalo zajímat. Až pak jsem začala i tančit. Hip hop je celá kultura, která se skládá ze čtyř elementů, do nichž patří například break nebo rap. To vše by mělo být prostoupeno pohodovou atmosférou. Myšlenka hip hopu je založená na míru a rovnoprávnosti, proto například prodavači ve street shopech všem zákazníkům tykají. Díky komerci si ale lidi myslí, že to je založené na marihuaně a velkých pří〜věšcích na krk. A spousta dalších lidí původní myšlenku hip hopu vůbec nezná a nechápe, jen jim vyhovuje styl oblékání, snaží se být cool. Hodně lidí v hiphopovém oblečení jsou bohužel jen pozéři.

Určitě máte nějaké vysněné cíle.
Věřím, že žádný tým není neporazitelný. Našim cílem je zlepšovat se a porážet lepší a lepší soupeře. Zároveň je našim cílem užívat si zábavu a přátelství, které nám tanec přináší. Rádi bychom rozšířily naše řady a ukázaly i ostaním, jak je street dance zábavný.

Anna Mlynářová je šestnáctiletá studentka Soukromé obchodní akademie v Lobkovicích a tancuje už od svých osmi let. Hraje na klavír a na kytaru, ráda zpívá. Někdy dokonce své muzikantské umění představí na diskotéce nebo v baru.
Kristýna Siváková je školačkou Základní školy Ing. M. Plesingera–Božinova v Neratovicích a je jí třináct . Kromě tance, kterému se věnuje pět let, má ráda zpěv a bruslení, baví ji vymýšlet nové taneční prvky či sestavy.

Co pro vás v životě znamená tanec?
Anna:
Tanec je pro mě všechno! Mě baví převážně jen tancovat a zpívat.
Kristýna: Tanec je pro mě důležitý, protože když tancuju, tak při tom můžu vyjádřit svoje pocity, nebo jakou mám náladu, jak se cítím. Tanec prostě miluju!

Hip hop je styl mladých, styl života. Čím je vám blízký?
Anna: Ráda hip hop poslouchám, tak proto ho i tancuju. Velice mě baví. Hip hop je tanec, při kterém může každý objevit sám sebe. Dříve jsme tancovala i breakdance, ale to je velice namáhavé. Hip hop mě ze všech stylů tance baví nejvíc.
Kristýna: Protože je to styl, ve kterém se můžu vyjádřit. A hodně mě baví.

Kdy a jak jste se do skupiny All 4 Dance dostala?
Anna:
Před pěti lety můj bratr začal u tanečního klubu All 4 Dance tancovat latinskoamerické a standartní tance a já jsem v té době začala u All 4 Dance tancovat hip hop. Za dva roky potom jsem si našla partnera a začala jsem tancovat ještě k hip hopu standardní a latinskoamerické tance.
Kristýna: Nejdříve mě asi před pěti lety přemlouvala kamarádka, abych šla tancovat s ní. Ale to jsem nechtěla. Pak jsem našla inzerát v novinách, a tak jsem to zkusila.

Chtěla byste se tanci věnovat profesionálně?
Anna:
Ano, určitě. Chtěla bych se mu věnovat i v budoucnu. Líbilo by se mi třeba a tancovat a zpívat v nějakém klipu, vybudovat si vlastní klub nebo dokonce taneční školu.
Kristýna: Ano, to si moc přeju.