Opravdová podívaná čeká každého, kdo se v těchto dnech vydá do Srb na Kladensku k Turyňskému rybníku. Světový rekordman, rybář Jakub Vágner, tu loví jednoho obřího sumce za druhým. A není to žádný troškař. Jeho dosud největší úlovek, který na Záplavách chytil, měří 230 centimetrů a váží kolem 83 kilogramů!

„Ve zdejších klimatických podmínkách je to trofejní úlovek. Takové se v republice podaří ulovit dva až tři za rok. Ale tady není nic výjimečného chytit sumce přes metr a půl. Jsme tu již od pátku a prozatím jsme nachytali osm takových ryb,“ uvedl Jakub Vágner.

Český rybářský svaz však z těchto extrémních úlovků příliš nadšený není, protože vše nasvědčuje tomu, že se zde sumec přemnožil a požírá ostatní ryby a vodní ptactvo. „Před pětatřiceti lety sem bylo nasazeno velké množství těchto ryb a nyní se to projevuje naplno. Sumec je škůdce, a proto je nutné jeho počet regulovat. Na jeho výlov máme výjimku ze zákona. Každý, kdo má povolenku, si ho sem smí přijet chytit a ponechat. Bohužel většina našich rybářů nemá na jeho odlov potřebné vybavení. Jakuba Vágnera jsme si sem pozvali, aby se lidé na vlastní oči přesvědčili, že je možné lovit i takto velké ryby, a to nejen na bójky, ale i u břehu,“ uvedl předseda kladenské organizace ČRS Viliam Horák.

Někteří rybáři ale nejsou s postupem svazu příliš spokojeni. Dokonce tvrdí, že několik kusů ryb zahynulo při použití elektrického agregátu. „Podle mého názoru svaz se snižováním stavu sumců zaváhal.

Až donedávna neumožňoval na rybníku zavážet bójky – a tedy je ani chytat. Některé ryby dokonce při nešetrném zacházení zabili. Naopak Vágner je svým chováním pro každého příkladem. "Je potřeba při lovu dodržovat jistou etiku a ryby také vracet zpět,“ uvedl jeden z rybářů na břehu Záplav.