Většina řidičů nákladních aut naložených pískem, které míří po hlavním tahu vesnicí k zálezlické pískovně, kašlou na padesátku. V silném provozu přitom přecházejí silnici druhé třídy každý den i školáci. „Je to nebezpečné. Kdyby alespoň nejezdili tak rychle,“ shodují se místní lidé.

Vozy s pískem by se Obříství mohly vyhnout. Stačilo by, aby jezdily po okruhu, který vede od zálezlické pískovny směrem na Úžice a k dálnici. „Okruh byl v minulosti postaven právě pro auta s pískem, tehdy to bylo podmínkou starostů blízkých vesnic, kteří měli strach ze silného provozu. Řidiči si však raději zkracují cestu přes vesnice.

„Bezohlední řidič jezdí příliš rychle, sužují nejen chodce, ale i majitele nemovitostí u silnice. Vozy navíc bývají přetížené a ničí vozovku,“ vysvětlila starostka vesnice Jitka Zimová.

Obřístevským zastupitelům už dochází trpělivost. „Na zmírnění dopravy máme zpracovaný návrh řešení. V současné době čekáme na hodnocení dopravního inspektorátu,“ doplnila starostka.

Návrh se zabývá vedle potíží na hlavním tahu vesnicí ještě provozem na silnici od Štěpánského mostu k Obříství a na místních komunikacích. Podle cedulí začíná Obříství směrem od Štěpánského mostu až u domů podél silnice veoucí k návsi. „K obci však patří i celá čtvrť u motorestu, kde je například i zdravotní středisko,“ připomněla starostka Zimová. Přesto mohou auta cestou ze Štěpánu k vesnici jezdit legálně devadesátkou.

V minulosti se radnice marně snažila dosáhnout snížení rychlosti na alespoň sedmdesát kilometrů v hodině, dnes se zastupitelé snaží o bezpečnou padesátku.

„Navrhujeme, aby byly cedule přemístěny až ke Štěpánu,“ vysvětlila Jitka Zimová. Změna by potěšila pacienty, navštěvující lékaře na Štěpáně i majitele domů ve čtvrti u motorestu. „Vyjet tady na hlavní silnici je skoro nemožné,“ stěžují si.

V částech vesnice s místními komunikacemi by obřístevští zastupitelé chtěli mít uzavřené zóny se sníženou rychlostí. “Nemělo by jít o obytné zóny, kde sice platí rychlost dvacet kilometrů v hodině, ale zase se tam nesmí parkovat,“ poznamenala starostka.

Podle návrhu na zklidnění dopravy by v Obříství mohly být vedle nového dopravního značení například i měřiče okamžité rychlosti výrazné optické brzdy před přechody pro chodce. na náklady, odhadované na čtyři sta tisíc korun, se bude vesnice ucházet o dotace.