Mělník i Neratovice se mohou pochlubit tím, že patří k místům s nejkratší čekací dobou na rezervaci očkování. Obvykle se pohybuje kolem necelého týdne. Leckde jinde to přitom bývá mezi dvěma a čtyřmi týdny.

Rozhodně to přitom není dáno tím, že by bylo málo zájemců. Ačkoli představitelé Středočeského kraje opakovaně zdůraznili, že v očkování proti onemocnění covid-19 nemíní „soutěžit“ nebo vytvářet žebříčky, přehledná data existují – a ukazují, že mezi očkovacími místy fungujícími ve středních Čechách ve 22 městech je Nemocnice Mělník na 10. příčce.

Hlásí, že v jejím očkovacím centru již bylo aplikováno 14 718 dávek vakcíny. Kapacitu má takovou, aby mohlo naočkovat až 600 osob za den – zatím však nebyla zcela využita, když během jednoho dne bylo aplikováno nejvíce 378 dávek, připomněla ve středu Petra Pultarová  z centrály skupiny Vamed Mediterra, k níž nemocnice patří. „V obou nemocnicích jsou lidé nejčastěji očkováni vakcínami Pfizer a Moderna,“ připomněla údaj, který leckteří zájemci také považují za důležitý. Podobně jako jinde má Pfizer jasnou převahu. Lékařský ředitel Nemocnice Mělník Radek Havlas ve středu zdůraznil: „Pro celý region je nejdůležitější fakt, že všichni občané z preferovaných skupin měli možnost zarezervovat si termín.“ Očkovací centrum v pavilonu D Nemocnice Mělník nyní funguje od pondělí do pátku mezi 7.00 a 15.30.

V Neratovicích naočkují průměrně 200 lidí denně

Menší očkovací místo v mělnickém regionu má Nemocnice Neratovice; také je otevřené od pondělí do pátku. Od začátku února tam bylo podáno 6266 dávek vakcíny. V průměru si tam pro injekci přichází kolem 200 lidí denně. „V některých týdnech se daří očkovat i 330 lidí denně; v závislosti na množství zájemců o očkování a dodaných vakcín,“ poznamenala Plutnarová.

Očkování však nemocnice nezajišťuje jen ve svých prostorách, připomněl lékařský ředitel a primář interního oddělení Michal Scheinost. „V nemocnici máme také mobilní očkovací tým, který pomáhá s očkováním klientů například v domovech pro seniory,“ poznamenal. A jedním dechem připomíná další plány: „V nadcházejících týdnech, pokud to počasí dovolí, máme v plánu očkovací centrum rozšířit i o stan před nemocnicí.“

Očkování na Mělnicku ještě nabízí – pokud počítáme pouze centra a nikoli ordinace praktických lékařů – Nemocnice s poliklinikou v Kralupech nad Vltavou. Ve všech těchto případech platí, že registrovat k očkování se je možné přes rezervační systém ministerstva zdravotnictví (na internetové adrese registrace.mzcr.cz). Detailní informace k očkování zájemci získají na informační lince ke koronaviru s telefonním číslem 1221 – a v běžné pracovní době také na infolince Středočeského kraje na čísle 800 710 710.