Mělnickou policii koncem letošního roku zřejmě opustí řada zkušených profesionálů. Pro odchod do civilu se rozhodují na základě vládních ekonomických opatření, protože se obávají snižování mezd a výsluh. S novými posilami se přitom nepočítá.

Někteří policisté se domnívají, že odchod jejich zkušených kolegů bude mít na práci policie negativní dopad.

Žádost o propuštění zatím podalo šest policistů z Mělnicka. Potvrdil to mluvčí středočeského policejního ředitelství Jakub Vinčálek. „Nejsou to lidé z jednoho, ale více oddělení,“ doplnil.

Konečný počet odcházejících strážců zákona ovšem může být i několikanásobně vyšší. Podle mělnického policisty, který si nepřál zveřejnit své jméno, se k odchodu chystá 20 až 30 policistů. „Konečný termín pro podání žádostí o propuštění je konec října,“ připomněl.

Od policie přitom neodejdou žádní nováčkové, ale zkušení profesionálové. „Ano, jedná se o policisty, kteří mají odslouženo více let. To samozřejmě není pro policii výhodné, ale občanů by se to dotknout nemělo,“ řekl Vinčálek.

Mělnický policista ovšem namítá, že právě odchod zkušených kolegů bude mít na práci policie neblahý dopad. „Jedná se o lidi, kteří mají velkou praxi a jejich zkušenosti budou chybět mladým policistům. Budou tápat. Sníží se objasněnost a prodlouží se délka řízení případů,“ předpovídá.

Odcházející strážce zákona ani nikdo nenahradí, proto­ že byl na základě pokynu policejního prezidenta zastaven nábor. „Důležité jsou zkušenosti, takže i kdyby při­ šly nové posily, odcházejí­ cí nikdo nenahradí. Za zkušeného policistu beru takového, který má odslouženo třeba 20 let,“ řekl mělnický policista.

Hlavním důvodem hromadného odchodu je avizované snížení platů, z nichž se pak vypočítává renta. Ta může u dlouho sloužícího policisty činit asi 17 až 18 tisíc korun. „Když odejdou teď, dostanou šestinásobek měsíční mzdy a rentu, která se vypočítává z ročního průměru,“ tvrdí policista.

„Kdyby policisté odešli ze služby až v příštím roce, dostanou jen dvojnásobek platu a nižší rentu. Navíc se jim nelíbí, že se podmínky pro jejich práci mění každým dnem,“ připomněl policista časté změny, kvůli nimž mají strážci zákona pocit nejistoty. Odchod zkušených policistů se netýká pouze Mělnicka. Ve Středočeském kraji podle mluvčího Vinčálka zatím podalo žádost o propuštění zhruba šedesát policistů ze všech třinácti okresních ředitelství.
VILÉM JANOUŠ