Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Odchod z Máje by školu připravil o koncertní sál

Kralupy -Stěhování do základní školy v Třebízského ulici odmítá většina učitelů umělecké školy.

28.3.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Foto: Tomáš Vrba

Verdikt o chystaném stěhování části kralupské umělecké školy z obchodního domu Máj, kde má sídlit radnice, zatím nepadl. A dospět k němu nebude snadné.

Část umělecké školy by totiž měla sídlit ve volných prostorách v asi kilometr vzdálené základní škole v Třebízského ulici. To odmítá většina učitelů i rodičů dětí, které školu navštěvují.

Škola v Lobečku podle nich není vhodnou náhradou. A její vzdálenost od hlavního sídla umělecké školy v Riegrově ulici by výrazně komplikovala chod celé školy.

Podle kralupského místostarosty Libora Lesáka je naděje, že by mohlo brzy dojít ke shodě. Vycházel přitom ze zatím poslední schůzky, kde se vedení umělecké školy seznámilo s návrhem náhradního řešení.

Varianta přemístění do základní školy je ale podle zástupkyně ředitele umělecké školy Dušany Vojnové problematická. „Nabízejí nám suterénní prostory, takže by se výtvarná výchova učila jen při umělém osvětlení,“ poznamenala Vojnová a dodala, že zástupci školy na radnici argumentovali především značnou vzdáleností mezi základní školou v Třebízského ulici a hlavní budovou umělecké školy.

Ta by prý způsobila zásadní problémy v propojení a organizaci výuky. Navíc se rodiče bojí o děti při přecházení z centra do Lobečku.

Vzdálenost mezi školami není podle místostarosty Lesáka příliš velká. „Kdo zná město, ví, že tady není v podstatě nic daleko. Navíc je před základní školou v Třebízského ulici zastávka městských autobusů,“ konstatoval.

Na schůzce vedení školy a zástupců města se hojně diskutovalo o koncertním sále. V případě stěhování z Máje do Třebízského ulice by podle Vojnové škola právě o koncertní sál přišla.

„Škola by se tak stala jednou z mála, ne–li úplně jedinou zuškou bez vlastního koncertního sálu. Přišli bychom tak o jediné prostory ke konání koncertů a soutěží nebo vystoupení pro místní školky,“ zdůraznila zástupkyně ředitele umělecké školy.

Aula hudebníkům nevyhovuje

Aula v základní škole v Třebízského ulici, kterou by mohla zuška využívat, je podle Vojnové z akustického i prostorového hlediska nevyhovující.

„Pramení to z praktických zkušeností učitelů s touto aulou. Pro děti hrající na kytaru, housle a flétnu i pro sólové zpěváky je tento prostor naprosto nevhodný,“ připomněla zástupkyně ředitele umělecké školy a dodala, že z několika návrhů, kde koncerty pořádat, je zatím nejpřijatelnější jídelna, která se zároveň společenskou místností, v domě s pečovatelskou službou na sídlišti Cukrovar.

Základní škola v Třebízského ulici ale zatím stále zůstává ve hře. Dokonce zatím ani nepadl jiný návrh. Do Třebízského ulice by se podle místostarosty Lesáka mohla časem přesunout nejen část, ale dokonce celá umělecká škola.

„Z kralupských škol je ta v Třebízského ulici nejméně naplněna. Kdyby se tam například vyčlenilo v jednom křídle první a druhé patro, vzniklo by místo pro celou uměleckou školu,“ řekl Lesák a doplnil, že úředníci nyní zjišťují, jak se bude křivka porodnosti v průběhu let vyvíjet, aby bylo jasné, jak budou školy ve městě zatížené.

Učitelé kralupské umělecké školy probírali navrhované prostory v Třebízského ulici na své páteční schůzce. A spokojeni nejsou.

Sloup uprostřed tanečního sálu

K problematickým otázkám patří i taneční sál, který by v základní škole mohl pro zušku vzniknout. „Taneční sál je tam úzký a ve tvaru L s nosným sloupem uprostřed. Učitelka tanečního oboru má obavu o bezpečnost dětí v tak nestandardně řešeném prostoru. Dalším problémem je i příprava choreografie v takové učebně a vytvoření taneční formace či orientace tanečníků na diagonále,“ řekla Dušana Vojnová.

Podobný názor mají učitelé i na učebny výtvarné výchovy, kde by žáci pracovali pouze za umělého osvětlení. „V návrhu také chybí jedna třída pro přípravu literárně – dramatického oboru, o který je v poslední době velký zájem,“ poznamenala zástupkyně ředitele.

Vedení města i školy se snaží najít kompromisní řešení. Právěv úterýráno se kvůli tomu na radnici opět sejdou.

Autor: Jiří Říha

28.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve středu v Deníku: prvňáčci ze ZŠ Řepín, ZŠ Pšovka a ZŠ Kly

KSM: Sršni Kutná Hora - TJ Božetice 9:2.

Zápas v Kralupech ukončilo ošklivé zranění. Obránce Božetic řízla brusle do krku

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Muzeum přiblíží historii a staré ovocné stromy

Mělník – Regionální muzeum na náměstí Míru hostí v sobotu 28. října Den středočeského kraje.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

KRÁTCE: Oprava si vyžádá uzavírky

Mělnicko - Přinášíme vám přehled krátkých zpráv z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení