Město Odolena Voda nedostane evropskou dotaci na přestavbu čistírny odpadních vod. Stejně jako další středočeská města Kladno, Slaný a Nové Strašecí nedoporučilo jeho projekt evropské komisi ministerstvo životního prostředí. Čističky v těchto čtyřech městech prý totiž většinou patří vodohospodářským společnostem, a proto nesplňují dotační podmínky.


Odolena Voda měla podle starostky Dity Výborové přitom dotaci přes dvaačtyřicet milionů korun před téměř dvěma lety skoro jistou.
„Dotace ve výši 42,6 milionu korun nám byla přislíbena už v roce 2010, předpokládali jsme proto, že už v následujícím roce budeme vybírat stavební firmu a tuto investiční akci zahájíme. Nakonec jsme museli provádět stále další a další úpravy. A když jsme se snažili vyhovět, přišly další podmínky, načež jsme se nyní dozvěděli, že stejně nemáme šanci vše splnit,“ konstatovala starostka Odoleny Vody.

Město tak bude muset peníze na přestavbu čistírny odpadních vod, která by měla stát osmašedesát milionů korun, hledat jinde. Z vlastních zdrojů totiž nemá v dohledné době šanci nákladnou rekonstrukci pokrýt a odkládat jí také dlouho nemůže.

„S čistírnou úzce souvisí rozvoj města. Kapacity čistírny jsou v současné době na nejvrchnější hranici,“ připomněla Dita Výborová.
Projekt rekonstrukce čističky v Odoleně Vodě počítá s dvojnásobným navýšením kapacity ze současných pěti tisíc ekvivalentních obyvatel na deset tisíc. Odkanalizování by se měla dočkat také zbylá část města.

Největší nedostatek ministerští úředníci vidí právě ve vlastnictví samotné čistírny. „V kanalizační a vodohospodářské infrastruktuře máme tři subjekty. Město je částečným vlastníkem kanálů a čistírny, dalším vlastníkem a provozovatelem jsou Vodárny Kladno – Mělník a vlastní čistírnu provozuje společnost Veolia. A tyto firmy mají mezi sebou podepsanou provozní smlouvu, která je pro evropskou komisi a Státní fond životního prostředí nepřijatelná,“ řekla starostka.
Odolena Voda se bude snažit peníze sehnat z jiných fondů. Obrátí se na ministerstvo zemědělství a o podporu požádá také společnost Vodárny Kladno – Mělník.

Lepší a účinnější čistírny odpadních vod České republice nařídila Evropská unie. Slíbila také na tyto nákladné stavby peníze. Ministerstvo životního prostředí ale šestadvacet projektů z České republiky nedoporučilo, třináct projektů naopak podpořilo. Celkem úředníci jednali o několika výzvách, na které bylo z Unie vyčleněno zhruba 8,1 miliardy korun.