Zdá se až neuvěřitelné, čeho všeho se chtějí lidé po zimě zbavit. Staré ledničky, pračky, televizory, železný šrot, matrace – to vše se vyrojí z půd a sklepů. Před jarními svozy pořádanými některými obcemi tak není nic neobvyklého, že před každým domem se objeví obrovská hromada všelijakého harampádí. Nijak hezký obrázek, ale mnohde lidé nemají jinou možnost, jak se nepotřebných věcí zbavit.

„Chybí u nás sběrné suroviny, které loni ukončily provoz. Lidé tudíž nemají jinou možnost než využít našich svozů odpadu, které pořádáme jednou dvakrát do roka,“ uvedl byšický starosta Juraj Brnula. V Byšicích bude jarní svoz odpadu i letos. „Termín ještě upřesníme, ale rozhodně to bude v květnu nebo v červnu. Loni jsme z finančních důvodů uspořádali jen jeden svoz, takže se dá očekávat, že o to více odpadu se lidé budou chtít zbavit letos. Na druhou stranu se však za ty roky, co svozy pořádáme, lidé už spousty věcí zbavili, takže uvidíme,“ řekl starosta Brnula.

Podle byšického starosty přijdou svozy obec ročně až na padesát tisíc korun. „Práci nám přidělávají i různé firmy, které rozdávají do schránek letáky s informací, že v určitý den pořádají svoz odpadu. Lidé proto vyvezou odpad před dům, ale firma si pak z něho vybere jen to, co se jí zrovna hodí. Naši zaměstnanci pak mají celý den co dělat, aby je odpadu zbavili,“ řekl Brnula.

Tento víkend pořádali svoz nebezpečného odpadu a železného šrotu v Chorušicích. „Nejvíce se lidé zbavovali elektrospotřebičů, tedy starých počítačů, televizorů a podobně,“ řekl starosta Martin Bauer. Z nebezpečných odpadů jsou to pak většinou plechovky s různými oleji nebo barvami. „O sběrném dvoru neuvažujeme, svozy dvakrát ročně pro naši obec úplně stačí,“ dodal starosta. Tišicích mohou lidé využít velkoobjemových kontejnerů na místní skládce. Ta je otevřena každý pátek od 14 do 17 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Klasické jarní svozy tak není potřeba v Tišicích pořádat, pouze hasiči organizují sběr železného šrotu.

V Obříství se konal svoz nebezpečného odpadu už v březnu, další bude tradičně v říjnu. Pořádá je neratovické firma. Velkoobjemového odpadu se mohou zbavit občané Obříství vždy jeden den v měsíci, kdy je do obce přistaven velký kontejner. „Lidé těchto akcí hojně využívají, každý měsíc zaplní velkoobjemovým odpadem dva kontejnery,“ uvedl místostarostka Obříství Renata Šulcová.