„Navrhuji předřadit před majetkové záležitosti bod odvolání hejtmana Středočeského kraje,“ řekl hned po začátku jednání krajského zastupitelstva Rathův předchůdce na hejtmanském postu Petr Bendl. „V kraji se dějí věci, které ODS – a jsem přesvědčen, že i řada voličů sociální demokracie a komunistů nechce,“ zdůraznil Bendl.

Po více než hodinové slovní přestřelce mezi Bendlem a Rathem, plné vzájemných výtek, obviňování, invektiv a již tradičním dohadování o tom, zda střední Čechy více poškodil současný hejtman, anebo jeho předchůdce, ale návrh občanských demokratů nezískal dostatečnou podporu. Komunisté ani zastupitelé za ČSSD se podle očekávání k Bendlovi nepřipojili, a tak pokus o odvolání hejtmana nevyšel.

Čtyři zastupitelé se ovšem k návrhu vůbec nevyjádřili – nebyli ani pro, ani proti, ani se nezdrželi hlasování. Z jednacího sálu sice neodešli, ale v daném okamžiku se stali neviditelnými. Z 61 přítomných tedy hlasovalo 57 zastupitelů: 22 bylo pro další hlasování o odvolání hejtmana, 34 se vyslovilo proti a jeden se zdržel hlasování.

Občanští demokraté zůstali sami

„Ukázalo se, že hráz spolupráce sociálních demokratů a komunistů je ve středních Čechách velmi pevná,“ komentoval Bendl výsledek. Byl poněkud zaskočen tím, že se k jeho návrhu nepřidala čtveřice nezávislých starostů, kteří jsou nejmenším ostrůvkem v zastupitelstvu jinak polarizovaném do táborů ODS, ČSSD a KSČM. „Jedinci z řad nezávislých starostů, zřejmě motivováni dostatečnými subvencemi z krajského rozpočtu, nehlasovali. Je evidentní, že spíš hájí zájmy svého města a říkají si: to ať si tam vyřídí ODS s ostatními, pro nás každá koruna dotace dobrá,“ posteskl si Bendl. Připustil ale, že s nezávislými neměl předjednaný společný postup. Prostě předpokládal, že se přidají…

Příště už možná ano, slíbila za nezávislé starosty zastupitelka Věra Kovářová. Konstatovala, že s kolegy mají řadu výhrad vůči Rathovým krokům – především se jim nelíbí způsob komunikace na jednání zastupitelů včetně narážek a urážek, Kovářová má také vážné výhrady vůči zpochybňování výroku soudu k hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví krajem. Kolem samotných poplatků navíc podle ní nastal „neslýchaný zmatek“. Přesto se s kolegy rozhodla tentokrát proti Rathovi nevystoupit. „Návrh ODS byl pro nás nový, dozvěděli jsme se to až dnes ráno a nebylo to s námi projednáno,“ objasnila Kovářová, proč se zrodila taktika mrtvého brouka. „Rozhodli jsme se, že se tohoto hlasování nezúčastníme, protože jsme předem nevěděli, že by toto hlasování mělo být – a neměli jsme s ODS nic předjednané,“ vysvětlila s tím, že budoucím dohodám se nebrání.

Nezávislých se ODS příště už zeptá

Ani negativní výsledek občanští demokraté nevnímají jako jednoznačný neúspěch. Že nevyhrají, mohli očekávat. Již dříve však Dagmar Nohýnková z ODS připomněla, že vzhledem k rozložení sil v krajském zastupitelstvu nemají jinou možnost než na počínání, které považují za Rathovy závažné chyby, pokazovat důrazně a mediálně přitažlivě – tedy návrhem na hejtmanovo odvolání. Nelze tudíž vyloučit, že krajští zastupitelé budou i návrhu na odvolání Ratha z postu hejtmana hlasovat na některém z příštích zasedání opět.

„Ukazuje se ale, že nezávislým nestačilo, že se o té věci hodinu a půl diskutovalo. Jestli na tohle nemají názor, jestli nežijí ve středních Čechách a nevidí, co hejtman Rath dělá, tak tomu nerozumím,“ míní Bendl. „Budeme s nimi muset promluvit a zeptat se jich na názor,“ připomněl s tím, že teprve pak se občanští demokraté rozhodnou, zda pokus o odvolávání hejtmana zopakují. Jiný spojenec než nezávislí starostové totiž pro ODS nepřipadá v úvahu. „Komunisté a sociální demokraté dali jasně najevo, že hejtmana podporují,“ přiznal Bendl jisté zklamání. Čekal totiž, že hejtmana hodí přes palubu i někdo z levice.

Hejtman Rath si před hlasováním věřil

Sám Rah očekává, že pokusy o jeho odvolání se budou opakovat. „Podle mého soudu má ODS strach z těch kroků, které děláme – prověřujeme jejich smlouvy a různé jejich vazby – a snaží se nás ostrašit nebo zastavit,“ konstatoval s tím, že ze strany protivníků jde o klasický způsob vedení politického boje. „Všechny zásadní kroky, které jsme udělali, jako například placení poplatků za pacienty, personální změny, kdy jsme vyměnili celou řadu lidí navázaných na ODS a provázaných s ODS a další klíčové věci jsou plněním našeho předvolebního programu. Chápu, že ODS se nelíbí, že plníme naše předvolební sliby, ale my z toho v žádném případě neuhnem.“ Podporou kolegů z ČSSD a komunistů si Ra byl podle vlastních slov celkem jist. „Nikdy ale až do chvíle, kdy dojde k hlasování, nevíte, jak to dopadne,“ připustil.

Shodli se na jediném: ten druhý je lump

„ODS je přesvědčena, že škodíte kraji. Jestli jste na svém místě, budete mít podporu sociálních demokratů a komunistů,“ řekl Petr Bendl v debatě před úterním jednáním zastupitelů Davidu Rathovi. „ODS škodí nejen Středočeskému kraji, ale intenzivně škodíte celé České republice. Jde vám jen o váš osobní prospěch,“ kontroval Rath. „Nás mohou soudit jen voliči – a to tím jak rozhodnou v podzimních volbách,“ zdůraznil.

Debata ale záhy začala nabírat ještě větší grády. Vesměs se ovšem objevovaly již několikrát zopakované výtky a odpovědi na ně.

Exhejtmanovi se například nelíbí, že nové vedení kraje zdvojnásobilo proti minulým volebním obdobím odměny členů zastupitelstva. Rath však vzápětí označil za farizejství počínání zastupitelů za ODS, kteří prý nereagovali na jeho výzvy, aby se za situace, kdy se jim výše odměn nezdá, vzdali jejich čerpání. „Kritizujete něco, co sami konzumujete,“ uvedl. Takový postoj ale Bendlovi připadá nanejvýš podivný.

„Začal jste vládnutí personálními čistkami, z krajského úřadu odešla téměř stovka lidí,“ připomněl Bendl a zdůraznil, že noví lidé často přicházeli bez výběrových řízení. Později dodal, že takto „padlo“ i hodně lidí, kteří s politikou neměli společného nic – nebo jen velmi málo. Rath kontroval, že by si ODS měla zamést před vlastním prahem. „Byl to váš předseda, kdo přišel s „nocí dlouhých nožů“ – a následně vyházel tisíce lidí z ministerstev a centrálních úřadů,“ vnesl současný hejtman na úroveň kraje celostátní politiku.

K Bendlovým výtkám, že kraj není schopen doložit osud peněz údajně vydaných na zdravotnické poplatky, se Rath ani nevyjadřoval. Konstatoval pouze, že toto je oblast politiky, v níž se oba rozhodně neshodnou. Zato obsáhle reagoval na výtku, že Rathova administrativa sebrala 60 milionů korun plánovaných na rekonstrukci dětského domova v Pyšelech a poslala tyto peníze neexistující škole v Hostivici, kde Rath žije. „Můžete si očichat, ohmatat, prohlédnout, že ta budova tam stojí – jen je nedostavěná, připomněl s tím, že hostivická škola se má stát pilotním projektem budoucí spolupráce mezi krajem a radnicemi v oblasti výstavby škol. A jedním dechem přešel do protiútoku: „Objekt v Pyšelích je k rekonstrukci pro pobyt dětí nevhodný. Vy jste tam děti nechávali v zatuchlých, hnusných pokojích starého kláštera, přičemž o kousek dál je nákladně přestavená dětská léčebna v Choceradech, kterou benešovská nemocnice pod vedením vašeho ředitele pana Pertríka uzavřela a dodnes se to jenom temperuje, hlídá a opravuje,“ konstatoval hejtman s tím, že pyšelské děti se za jeho vedení mají stěhovat právě do Chocerad. „To by se jeden rozplakal,“ reagoval Bendl a zopakoval, že do Hostivice skutečně šly peníze určené na rekonstrukci pyšelského domova. „Máte pravdu, že když něco neexistuje, musí se to postavit, aby to existovalo,“ rozpředl vzápětí Rath úvahy o příčině a následku.

Na slova o protekcionismu při rozdělování peněz z krajského rozpočtu reagoval Rath slovy, že současné vedení kraje má jiné priority než do dřívější: místo oprav náměstí, což je prý dobré jen k vychloubání starostů před volbami, klade důraz na vylepšení nemocnic a budování škol. Jako odstrašující Rath zdůraznil 150milionový projekt na přestavbu náměstí v pětitisícové Dobříši. „A tamější starosta tvrdí, že jste mu těch 150 milionů slíbil, pane exhejtmane,“ obrátil se Rath na Bendla s poučením, že fondy EU nejsou bezedné.

O úrovni, ke které debata poklesla již po půlhodině, svědčí Rathova reakce na výtku, že se v kraji nyní téměř neopravují silnice, ačkoli loni kraj hospodařil s přebytkem 1,6 miliardy. „Je to plácnutí do vody – je to asi jako bych já tvrdil, že si, pane exhejtmane, nečistíte zuby: není to pravda, ale zní to zajímavě, podotkl s dodatkem, že len letos jde na opravy silnic 1,5 miliardy. A hned se rozpoutala debata o tom, čí zásluhou tato půldruhamiliardová investice vlastně je – podle ODS je totiž možná jen díky šestimiliardovému úvěru přijatému po shodě všech politických stran (včetně sociálních demokratů) v krajském zastupitelstvu v minulém volebním období. Nyní ovšem Rath Bendlovi vytýká, že mu předal kraj extrémně zadlužený. „Kraj jsme vám předali s úvěrem za podmínek, které jsou za dnešních podmínek exkluzivní. Vy ty finanční prostředky máte – a proto se chlubíte tou investicí,“ prohlásil Bendl.

Mimo jiné také připomněl, že Rath se chová trucovitě jako malý kluk. „Vy jste se zase chovali ve stylu po nás potopa,“ prohlásil současný hejtman. Výrazně je to podle jeho slov vidět na využívání dotací z evropských fondů. Rath zkritizoval, ze místi podpory nemocnic šly tyto prostředky do velkorysých projektů investorů, které rozhodně nelze označit jako sociálně potřebné, jestliže patří mezi multimilionáře. V té souvislosti zmínil výstavbu fitcentra Hotelu Mcely nebo budování farmy někdejšího vlastníka soutěže Miss ČR (Rath ovšem omylem nesprávně hovořil České Miss) Miloše Zapletala. Bendl ale nevidí důvod, proč by se měl stydět. Jestliže střední Čechy chtějí lákat turisty, musejí přinést i nabídku pro bohatou klientelu.

Překvapivě ani slovo ale v debatě nepadlo o aféře investičního náměstka krajských nemocnic Filipa Bušiny, trestně stíhaného kvůli podílu na více než čtvrtmiliardovém daňovém úniku. „Na klubu ODS jsme debatovali o tom, jestli to zmiňovat,“ řekl Bendl novinářům. O Bušinovi nicméně v jinak poměrně ostré hádce neřekl ani slovo. Mlčel také Rath. Novinářům ale později řekl, že v souvislosti s Bušinou si schovával eso v rukávu: ano, za jeho éry se Bušina stal zaměstnancem středočeských nemocnic, akciových společností – ovšem nejnovější Bušinova aféra, kdy prý tento donedávna mocný muž předvolební i povolební éry údajně přihrával zakázky při rekonstrukci nemocnice v Příbrami, je spojena ještě s dřívějšími poměry, tedy s obdobím krajské vlády Petra Bendla.

Občanští demokraté si také poněkud „naběhli“ kritikou Ladislava Kutíka, který poukázal na to, že by představitelé kraje měli zveřejnit čísla svých mobilních telefonů, placených z veřejných prostředků. Přednedávnem totiž na webových stránkách kraje zveřejnili své mobily všichni radní – na rozdíl od minulých volebních období, kdy u představení jednotlivých radních – včetně Kutíka – byly k dispozici výhradně pevné linky na pracovní stoly jejich asistentek…