Cigarety od března opět zdražily, a to o sedm až devět korun. Jejich cena je o několik desítek korun vyšší než před třemi roky. Zdražení však kuřáci začali naplno pociťovat až během května. Stejně jako vloni se totiž prodejci před zvýšením cen předzásobili levnějšími cigaretami.

Oproti loňsku, kdy daň z cigaret vzrostla i na jaře a ceny se naplno zvedly až s koncem roku, je však situace odlišná. Se zdražením cigaret přišla nová úprava, která omezila předzásobení prodejců cigaretami zhruba na měsíc a půl dopředu. A tato lhůta vypršela. Zvýšení spotřební daně je způsobeno mimo jiné požadavky Evropské unie, která požaduje celkovou daň 76 procent z ceny cigaret. Pro tuzemské kuřáky to znamená, že v lednu příštího roku se nejspíše dočkají dalšího zdražení o tři až čtyři koruny.

Vyplatí se proto počítat: Výrobní cena krabičky cigaret je asi 10 Kč. Připočtěme 19procentní DPH a také minimální spotřební daň, která pro krabičku s dvaceti cigaretami činí 32,80 Kč. Celková velkoobchodní cena pak vychází na 44,70 Kč. Přidáním minimální obchodní přirážky se pak snadno dostaneme na běžnou cenu krabičky někde kolem 60 Kč.

Na druhé straně mnoho kuřáků při pohledu na ceny odvykacích prostředků usoudí, že jsou příliš vysoké. Například léčba novými prostředky včetně léků na předpis, díky nimž se kouření zbaví asi čtyřikrát více kuřáků než pomocí farmakoterapie, stojí při nejkratší doporučené době tří měsíců užívání přibližně 5700 Kč.

Při současné průměrné ceně 60 Kč za krabičku a průměrné spotřebě 20 cigaret denně utratí kuřák ročně 21 900 Kč. V přepočtu to znamená, že hned první týden po úspěšné léčbě začne vydělávat na tom, že nekouří. I kdyby se léčba nepodařila a pacient by se po třech měsících k cigaretám opět vrátil, neprodělal by víc, než kdyby dotyčné tři měsíce. kouřil. Pokud se však léčba podaří, je to investice přímo k nezaplacení.