Na osmačtyřicet školáků, rozdělených podle dvou věkových kategorií do čtyřčlenných skupin, během soutěže dohlíželi mělničtí strážníci a policisté, kteří jim za porušení pravidel silničního provozu udělovali trestné body.

Podle mělnické koordinátorky prevence kriminality Ireny Podivínské nešlo ovšem jen o ledajaké ježdění po vozovkách dopravního hřiště. Školáci totiž museli bezpečně projet šest stanovišť. A trestné body je neminuly, ani když neukázali rukou při odbočování. „Na celou trať měli limit pěti minut, aby je to nutilo jet rychle a neměli tolik času na přemýšlení. Jen tak mohli prokázat znalost dopravních předpisů,“ konstatovala Irena Podivínská.

Po absolvování prvního úkolu je pod stanem čekala zřejmě ještě náročnější disciplína, kterou pro ně přichystali pracovníci mělnického oblastního spolku Českého červeného kříže (ČČK) společně se studenty mělnické Soukromé střední zdravotnické školy.

„Museli si poradit se čtyřmi zraněními. První figurant byl v bezvědomí, dýchal a měl bouli na hlavě, druhý byl také v bezvědomí, ale tentokrát ani nedýchal. Poradit si měli i s odřenými dlaněmi a zlomeninou předloktí, posledním úkolem pak byla otevřená zlomenina bérce,“ přiblížila Marie Hospodková z ČČK Mělník 
a dodala, že někteří školáci vůbec nevěděli, co si mají počít. To se prý týkalo spíš mladších žáků, ti starší už si poradili lépe.

V učebně na hřišti na soutěžící čekaly testy od odborníků z Besipu, v nichž například určovali dopravní značky nebo řešili přednosti na křižovatkách. A čtvrtou disciplínou byla jízda zručnosti, s níž si většina cyklistů poradila dobře.

V rámci okresního kola dopravní soutěže mladých cyklistů, které tradičně organizuje ministerstvo dopravy, se ocenění dočkala družstva, která získala nejméně trestných bodů.

V kategorii mladších žáků zvítězili žáci z Kel, na druhém místě skončil tým ze Mšena a třetí pozici obsadili lužečtí školáci. Ze starších dětí vybojovali pomyslné zlato žáci neratovické Základní školy Ing. M. Plesingera–Božinova, se stříbrnem se museli spokojit Kelští a třetí příčku vybojovalo družstvo z Veltrus. „První družstva z obou kategorií postupují do krajského kola, které se uskuteční ve Zruči nad Sázavou,“ doplnila Irena Podivínská.