Ve středních Čechách už byl červencový samosběr okurek zahájen. Vraňanská farma Hanč vyhlašuje aktuální termíny na svém webu. Ceny tam od loňska o pár korun stouply. Při samosběru je to 28 korun za kilogram, už nasbírané okurky stojí podle velikosti 30 až 45 korun za kilo.

Na farmě Dryák v Osluchově nedaleko Slaného jsou nyní samosběry vyhlášeny až do neděle na každý den od osmi do šestnácti hodin. Tam je cena 35 korun za kilo.

A jaké jsou ceny na trzích? Například na posledním neratovickém trhu před prázdninami bylo v nabídce u stánků kilo nakládaček za 50 až 79 korun.

Vyplatilo by se zajet na trhy do Polska, kde bývá spousta věcí levnějších než u nás? Deník byl na průzkumu v polském příhraničním městě Kudowa-Zdrój.

| Video: Youtube

Okurky tam nabízejí téměř na každém rohu. Ceny nakládaček se u stánků pohybují od 20 do 40 korun. Čím menší okurky, tím samozřejmě vyšší cena.

Okurky tam nakupuje spousta Čechů, především z nedalekého Náchoda a okolního kraje. Cesta ze středních Čech by se ale prodražila.

Z Mělníka do zmíněného polského města a zpátky je to skoro 400 kilometrů, cesta by tak při průměrné spotřebě 7 litrů i při natankování nejlevnějšího benzinu v regionu stála kolem tisícovky. Samozřejmě lze zvolit bližší hraničního přechod a hned za ním první polské město, pak jsou ale náklady na cestu nižší jen asi o čtvrtinu.

Ohýbání zad při samosběru tak pořád vychází milovníkům domácích nakládaček jako nejlevnější verze. Neměli by přitom příliš váhat, jak farmáři připomínají, okurková sezona je vždy velmi krátká.