Podle starosty Kralup nad Vltavou Marka Czechmanna zpřísnění zákona, který by postihl nedůsledné a neukázněné chovatele, zřejmě nepomůže. „Podle mého názoru je to především o lidech a neustálým omezováním se nic nevyřeší. Hlavně samotní chovatelé by měli být zodpovědnější a pořídit si jen takového psa, na kterého sami stačí,“ tvrdí Czechmann. Kralupy mají městskou vyhlášku, která upravuje vymezení lokalit, kde mohou psi pobíhat na volno a kde musí chodit na vodítku.

Volně pobíhajícího psa v Kralupech odchytí městská policie a převáží ho do zdejšího útulku. Majitelé si pak ztracené zvíře mohou za drobnou pokutu zase odvézt domů. „Pokuta je ve výši zhruba dvou nebo tří stovek,“ upřesňuje kralupský starosta.

Naštěstí v Kralupech zatím nemají tak otřesnou zkušenost jako byl případ na Českolipsku. I když před rokem a půl došlo k případu, kdy jednomu z podnikatelů utekli dva psi, a nastaly komplikace. Objevili je strážníci při běžné hlídce. Protože byla zvířata velmi agresivní, pronásledovali je městem, aby nikomu neublížila. Psi naštěstí útočili jen na služební auta policistů a městských strážníků, která skončila s prokousnutými pneumatikami. Policisté se snažili odehnat zvířata pomocí světelných a zvukových výstražných znamení do odlehlejší čtvrti. Bylo to ale marné, agresivita psů naopak stále stoupala.

Naštvané psy ženoucí se nočním městem zablokovala až v Mostní ulici projíždějící vozidla. Zásah se nakonec podařilo policistům zvládnout, aniž by byl někdo zraněn nebo museli psy zastřelit.

Starosti s majiteli psů a jejich mazlíčky mají i v Mělníku. Nejde ale naštěstí o žádné vážné případy, kdy by psi vyloženě napadli člověka. „Řešili jsme od začátku letošního roku dva případy, kdy pes kousl člověka, ale jednalo se vždy o menší napadení,“ vysvětluje ředitel městské policie v Mělníku Ladislav Hošmánek. Strážníci se v Mělníku ovšem už několik let věnují právě prevenci, aby k takovým případům nedocházelo nebo docházelo spíše, co nejméně. „Snažíme se působit i ve školách, aby děti věděly, jak se mají chovat. Ve městě máme stálou vyhlášku už několik let, která určuje chovatelům, jak a kde se mohou se psy pohybovat a lidé už si na to zvykli,“ vysvětluje Hošmánek.

Přímo v Mělníku dobře funguje zdejší útulek, který zajistí nejen odchyt pejska, ale i jeho umístění. „Pokud se pes pohybuje mezi větším počtem lidí a je to velké plemeno, které by mohlo ublížit, vždy voláme mělnický útulek, ale strážníci asistují,“ dodává ředitel strážníků.

Vážný případ napadení člověka psem řešili mělničtí policisté před 10 lety. Šestačtyřicetiletého zákazníka pískovny v Kostelci nad Labem tehdy napadla volně pobíhající brazilská fila. Hafan se na něho vrhl, jakmile muž vystoupil z auta. Nešťastník přišel o kůži na hlavě a měl také potrhanou ruku. Neratovičtí záchranáři pacienta převezli do pražské nemocnice na Bulovce, kde mu lékaři udělali plastiku.