V současné době na pořádek v ulicích Mělníka během každé ze čtyř dvanáctihodinových  směn dohlížejí v průměru tři strážníci. A to je podle starosty málo.

Radní města nedávno schválili navýšení počtu zaměstnanců městské policie z dvaadvaceti na čtyřiadvacet, a to včetně ředitele, preventisty a operátorek. Atestaci strážníka má podle ředitele Městské policie v Mělníku Ladislava Hošmánka jen šestnáct  lidí. Na služebně se pak střídá ještě šest operátorek, které sice musely absolvovat různá školení, ale statut strážníka nemají. A to by se mělo od příštího roku změnit.

„Chtěl bych, aby i na operačním středisku byl atestovaný strážník nebo strážnice. Nesledují tam totiž jen kamery, ale vyřizují hovory, elektronickou poštu a osobně jednají s lidmi," konstatoval ředitel Hošmánek a dodal, že by tam měl navíc sedět člověk, který sloužil v terénu, aby zvládl rychle reagovat na potřeby občanů.

Operátorky tak čekají náročné psychologické a fyzické testy, bez jejichž splnění se budou muset s prací u městské policie rozloučit. „Ukazuje se, že právě psychologické testy jsou silným filtrem. Neprojde jimi průměrně sedmdesát procent lidí," připomněl mělnický starosta a zdůraznil, že nebudou žádné výjimky.

„Strážníci nosí zbraň 
a  musejí se během vteřiny rozhodnout, jak se v různých situacích zachovají," poznamenal Ctirad Mikeš.
Všichni zaměstnanci městské policie, k nimž přibudou dva nováčkové, by měli v příštím roce být strážníky.