Případ trestně stíhaného investičního náměstka středočeských investic Filipa Bušiny (jehož kriminalisté podezírají z podílu na daňových únicích obrovského rozsahu) prý také dokladuje, že se Rath neváhal obklopit podivnými lidmi s problematickou minulostí. A navíc hejtman s využitím peněz z veřejných rozpočtů buduje kult své osobnosti.

Na tom, zda odvolání Ratha budou navrhovat, se občanští demokraté ale zatím neshodli. Pokud k tomuto kroku přistoupí, stane se tak na úterním zasedání krajského zastupitelstva. A občanští demokraté se podle slov místopředsedkyně jejich klubu zastupitelů Dagmar Nohýnkové rozhodnou až těsně před jednáním.

Vzhledem k povolebnímu rozložení sil v krajském zastupitelstvu nemá ovšem jejich snažení naději na úspěch bez spolupráce některých z těch zastupitelů, kteří umožnili nastolení jednobarevné krajské vlády sociálních demokratů a tím i zvolení Ratha hejtmanem. Tedy bez spolupráce komunistů nebo sociálních demokratů. I proto se Rath úmyslu oponentů zbavit ho hejtmanského postu smál a již dříve jej označil jako "plácnutí do vody".

V tomto týdnu ale prosákly zvěsti, že se na stranu občanských demokratů tentokrát hodlají postavit nejen někteří zastupitelé z řad KSČM, ale i Rathovi straničtí kolegové; dokonce prý snad i někteří z krajských radních. "Já to rozhodně nebudu," řekl k tomu novinářům Rathův náměstek pro regionální rozvoj Marcel Chládek (ČSSD), jenž stejně jako středočeský hejtman sedí současně na dvou politických židlích na nejvyšší úrovni: vedle krajské funkce je současně senátorem. Rath je zase jediným hejtmanem, který si současně ponechal i poslanecký mandát. A po bouřlivých vnitrostranických diskusích z minulého týdne zůstává dvojkou středočeské kandidátky sociální demokracie pro podzimní předčasné volby do Poslanecké sněmovny.

Zastupitelé z řad ČSSD, kteří by se snad chtěli proti současnému vedení kraje vzepřít, ale mají problém: ještě před volbami podepisovali závazky věrnosti, které jim hrozí čtyřmilionovou finanční sankcí pro případ, že by hlasovali v rozporu s usnesením vlastní strany. Komunisty sice podobný závazek neomezuje - pokud by se ale někdo z nich chtěl postavit za snažení ODS, šlo by zřejmě jen o jednotlivce. Vedení středočeské organizace nemíní opozici vyhovět. Už z toho důvodu, že na rozdíl od dřívějších období, kdy kraji vládla koalice v čele s ODS, má teprve nyní pocit, že jejich strana není v zastupitelstvu jen trpěna, ale je vnímána jako rovnocenný partner. Poslankyně Jiřina Fialová, která stojí v čele zastupitelského klubu KSČM, se opakovaně vyjádřila, že pro odvolání Ratha komunisté ruce nezvednou a budou dodržovat povolební dohody o podpoře menšinové vlády ČSSD.

Veřejné zasedání zastupitelstva Středočeského kraje se uskuteční 14. července od 10 hodin ve velkém zasedacím sále krajského úřadu ve Zborovské ulici na pražském Smíchově.