Revitalizace městského jádra ve Mšeně představuje dobře řešené spojení architektonického výrazu s funkčností. Tak vyhodnotila porota složená z odborníků rozsáhlou obnovu mšenského náměstí a Masarykovy ulice, která získala titul Stavba roku Středočeského kraje.

V konkurenci čtrnácti zdařilých projektů k vítězství Mšena podle poroty přispěl i fakt, že revitalizace maximálně respektovala památkové hodnoty města s přihlédnutím k nově vzniklým odpočinkovým zónám.

„Střídmost architektonického pojetí dává vyniknout stavebním a památkovým dominantám prostoru. Jde navíc o důstojné řešení centrálního veřejného městského prostoru," okomentovali své rozhodnutí odborníci.

Ocenění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře převzal tým, kde vedle starosty města Martina Macha nechyběli autoři projektu a zástupci realizační firmy.
Titul Stavba roku Středočeského kraje je už druhým oceněním, které opravené centrum města získalo. Tím prvním byla cena odborného měsíčníků Cesty městy.
close Titul Stavba roku Středočeského kraje získala Revitalizace městského jádra ve Mšeně v konkurenci čtrnácti dalších staveb. zoom_in
Podle mšenského starosty šlo o zřejmě nejrozsáhlejší projekt, který byl letos do soutěže ve středních Čechách přihlášen. „Stavbou roku se revitalizace našeho centra stala mimo jiné pro svou uměřenost, decentnost a troufám si říci i krásu," konstatoval Martin Mach a dodal, že přední čeští architekti vyzývali autorský tým, aby projekt přihlásili do hlavní architektonické soutěže u nás.

Náměstí Míru a Masarykova ulice ve Mšeně je dnes od podoby před rekonstrukcí doslova k nepoznání.

Travnatý park na náměstí s řadou nevzhledných vývěsních skříněk uprostřed, který byl během sezony v podstatě nevyužitelný, nahradil mlatový povrch, jemuž dominuje mariánské sousoší a nově vybudovaná kašna. Povrchy z asfaltu a zámkové dlažby z centra zmizely, namísto nich se na chodníky a silnice vrátily žulové kostky a kamenné mozaiky. A to dokonce v mnoha vzorech, které jsou ostatně zachyceny i na dobových fotografiích. Nejasná místa k parkování jsou nyní jasně vymezena. Projekt dal prostor chodcům před automobilovou dopravou, což patří mezi další plusy.

Centrum města, které je jednou ze vstupních bran do Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, po změně jednoznačně ožilo. Tvrdí to i krajinářská architektka Jitka Trevisan, která na projektu spolupracovala s Markem Prchalem a Markétou Pešičkovou. „Například park se nedal dříve nijak využít, náměstí má přitom sloužit jako multifunkční prostor pro pořádání společenských akcí, setkávání lidí a jako hlavní shromáždiště. Dokládá to i první akce po skončení stavby, která se v centru konala. Na loňském rozsvěcení stromečku se na náměstí sešlo bez problémů několik stovek lidí, což by dříve nebylo vůbec možné," popsala Jitka Trevisan.

Připomněla také, že v původním řešení prostoru, které vzniklo na začátku minulého režimu, nebylo téměř vůbec vidět jak sousoší Panny Marie, svatého Rocha a Šebestiána, tak historické fasády domů. Centrum prý bylo nepřehledné. „Lidé si nemohli v klidu popovídat před obchodem, aniž by na úzkém chodníku někomu překáželi," zdůraznila členka autorského týmu.

Vzdušnost a prosvětlenost nového středu města chválí také Renáta Šimíčková. „Je to bezesporu podařené dílo. Obdivuji pana starostu, že našel odvahu a do tak velké stavební akce se vůbec pustil. Měla bych ale i několik výhrad. Vadí mi třeba, že na novém náměstí kvůli nesmyslné žádosti obyvatel jednoho z domů schází autobusová čekárna. Pak také, že je na náměstí většina laviček bez opěradel. Zimní kryt kašny zbitý z prken také nepůsobí příliš hezky," uvedla neduhy, které centrum Mšena podle ní má.

Mezi Mšeňáky se ovšem objevují i razantnější názory, z nichž lze jasně vyčíst, že by uvítali raději tu původní verzi náměstí s asfaltem, betonem a trávou v centrální části. „Kritika u nových projektů je běžná věc. Je potřeba se s tou změnou sžít a stále si připomínat, jak to vypadalo předtím, ukázat si na tu spoustu nedostatků," připomněla Jitka Trevisan.

Pár věcí, které ještě potřebují v opravené části města doladit, se objevuje během provozu. Příkladem jsou podle starosty stojany na jízdní kola. „Přes sezonu mnoho lidí přijíždí na kolech, která pak opírají o lampy nebo stromy, což nechceme. Proto na jaře v centru přibude asi deset atypických stojanů, které si necháme vyrobit. Půjde o kombinaci kovu a dřeva, aby nedocházelo k odírání rámů bicyklů," vysvětlil Martin Mach.

Vedle dodělávek se radnice neustále potýká s ničením nového mobiliáře. Mládež poškozuje směrovky informačního systému, bouchá do nich a snaží se je přetočit do různých stran. „Strhají vnitřní kotvící prvky, které jsou velmi drahé. Není jednoduché je u toho chytit, když zatím nemáme kamerový systém," postěžoval si starosta.

Revitalizace ve Mšeně vyšla na šestatřicet milionů korun a probíhala od června 2011 do června 2012.