Během letních prázdnin, kdy jsou mělnické školy a školky prázdné, probíhají v jejich prostorách nutné opravy. Školáci se tak po prázdninách budou vracet do zvelebených budov.

Mělničtí zastupitelé vyčlenili na opravy škol a školek přes dva a půl milionu korun. Ty putovaly do různých zařízení na odlišné, ale nezbytné opravy. Na některých místech už mají dělníci hotovo, jinde jsou úpravy v plném proudu. Někde se teprve začíná. Vše by ale mělo být do začátku školního roku hotové.

V mlazické základní škole se začalo pracovat teprve tento týden. „Zatím je to jen velice hrubá stavba. Jsou například vytrhaná futra,“ uvedla ředitelka Vladislava Kaňková. Dlažbu samotnou začnou dělníci dělat na začátku srpna. Podle mlazické ředitelky musí být vše do konce srpna hotové. „Bude se přesouvat jídelna a bez ní a hotové dlažby by škola nemohla plně fungovat,“ dodala Kaňková.

V základní škole na Pšovce už mají pracovníci hotovo. Výměna osvětlení ve třídách byla jedinou plánovanou změnou. Na rozdíl od pšoveckých se učitelky a rodiče v Mateřské školce Pod Vrchem plánované opravy venkovního schodiště nedočkají. Přesto, že se třicet let staré betonové schody drolí a oprava je nezbytná, vedení města se rozhodlo po posledních přívalových deštích investovat jinam. Voda totiž školku vyplavila a zničila i rozvodové skříně.

„Myslím, že investice do vybudování záchytných kanálků a jímek, které by měly dalšímu zaplavení předejít, byla velmi rozumná volba,“ řekla ředitelka školky Jana Plechatá. S opravou schodiště se podle Plechaté počítá na příští rok.

V Základní umělecké škole probíhající opravy pozdržel uvolněný strop. Nosné trámy, které byly shnilé, a kvůli kterým vznikla tato neočekávaná situace se musely nahradit jinými.

Stejně tak se musel zbourat a postavit i nový strop. „Snažím se, aby byl taneční sál na začátku září maximálně připraven,“ uvedl ředitel umělecké školy Jiří Lechner. Na podobných opravách většího charakteru dělníci pracují i na dalších místech. Těmi jsou například oprava podlahy v Základní škole Jindřicha Matiegky, budování nových rozvodů vody v Mateřské školce Motýlek a nátěr oken Školní jídelny ve Fügnerově ulici.

Největší akcí tohoto roku měla být podle Jiřího Guttenberga z Odboru správy majetku a služeb v Mělníku oprava fasády Základní školy Jindřicha Matiegky. Ta se ale kvůli žádosti o dotaci o rok odložila.

ZUZANA DVOŘÁKOVÁ