Na Mělnicku se v létě množí případy vykradených vozidel. Zloději pasou hlavně po autorádiích, využívají ale i neopatrnosti lidí, kteří v autech nechávají cenné věci.

O notebook, nabíječku k mobilnímu telefonu a další věci přišel na začátku týdne majitel vozu Ford Escort, parkujícího v kralupské ulici Dr. Edvarda Beneše. Mělnický policejní mluvčí Václav Tichý uvedl, že škody dosáhly částky sedmnáct tisíc korun. Pachatele zřejmě lákal především notebook, který byl v autě ve volně odložené tašce. Tak rozbil okénko a kradl.

K dalšímu podobnému případu došlo ve stejném městě o den později. Zloděj u vozidla Volkswagen Passat poškodil zámek a z palubní desky ukradl autorádio. Majiteli auta tak způsobil škodu za patnáct tisíc korun.

Také v Neratovicích došlo v posledních dnech k vloupání do vozidel. „Do felicie parkující na náměstí Republiky vnikl zloděj a odnesl si autorádio s MP3 přehrávačem v hodnotě šest tisíc korun,“ řekl policejní mluvčí.

Další případy vykradených automobilů jsou hlášeny i z jiných částí mělnického okresu. Auta nejsou ohrožena jen v nočních hodinách a ve městech. Pozor by si měli dát také houbaři a výletníci, kteří parkují v blízkosti lesů na odlehlých místech.

Nepříjemnou zkušenost má za sebou majitel vozu Volkswagen Transporter. Když se o víkendu vrátil ke svému autu zaparkovanému u osady Harakoko na Kokořínsku, asi jen zíral. Z auta totiž zmizely druhá a třetí řada sedadel a navíc i další výbava. Škoda byla vyčíslena na padesát tisíc korun.

Redaktoři Mělnického deníku provedli včera v odpoledních hodinách průzkum na parkovištích u mělnických marketů. A nestačili se divit.

Zhruba v každém pátém zaparkovaném autě se na sedačkách povalovaly batohy, tašky nebo bedny s nářadím. Výjimkou nebyly ani kabelky.

Policejní mluvčí Václav Tichý vysvětlil, že by lidé měli nechávat zaparkovaná auta raději úplně prázdná. „Alespoň na pohled, své věci mohou mít skryté v zavazadlovém prostoru,“ poznamenal Tichý s tím, že pachatelé se zaměřují na auta, u kterých je přes okénko něco zaujme.

Zloději věcí z aut mívají totiž motivaci, potřebují rychle peníze. „Většinou jde o pachatele, kteří jsou závislí na návykových látkách a shánějí cokoli, za co by získali peníze a koupili si drogy,“ doplnil policejní mluvčí.