„Zaslali jsme už před dvěma lety do Ameriky dokumenty prokazující, že je město majitelem útulku. Od té doby čekáme. Snažili jsme se po čase zjistit, co se děje, ale americká strana nám neodpověděla. Víme, že je tam více dědiců, kterým se asi nelíbí, že má jít část dědictví k nám," řekl Deníku starosta Mikeš.

Stella Májová, známá z českých filmů, především jako princezna Zpěvanka z pohádky Sůl nad zlato, strávila dětství v Mělníku. A právě tam chtěla na sklonku svého života pomoci opuštěným psům.

Podle Jaroslavy Tiché z Mělnického sdružení ochránců zvířat, které útulek provozuje, se herečka obrátila na svého dávného kamaráda z Kokořínska. „Jde o muže, který má vazby na naše sdružení, proto jsme měli desetinu majetku Stelly Májové dostat po její smrti my. Přišel nám tehdy z Ameriky dopis, v závěti byl však jako příjemce části dědictví uveden místo sdružení přímo mělnický útulek. A jeho majitelem je město, proto jsme mu dopis předali," vrací se do minulosti Jaroslava Tichá.

Mělnické sdružení ochránců zvířat by peníze z amerického dědictví věnovalo na nový útulek. A stejný záměr má i město. „Peníze by pravděpodobně šly na vybudování nového útulku, na který se teď připravuje projekt," potvrdil starosta.

Útulek provozuje Mělnické sdružení ochránců zvířat. Zatím. Na sklonku loňského roku totiž město ve výběrovém řízení na pronájem prostor, kde sídlí útulek, vybralo společnost Dogpoint. K mělnickému sdružení, které neuspělo, nemělo vážné výhrady, výhodou pražské společnosti prý měla být představa nižšího příspěvku od města a nadšení.

Mělnické sdružení se proti verdiktu odvolalo k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že měla být vypsána veřejná soutěž přímo na provozovatele útulku. Teď musí antimonopolní úřad stanovit, zda město porušilo zákon o veřejných zakázkách, nebo ne. Do té doby zůstává v útulku mělnické sdružení. Na jak dlouho, není jasné.

„Obrátili jsme se na antimonopolní úřad, tam však nejsou schopni dohledat spis. Musíme se obrátit na Mělnické sdružení ochránců zvířat, aby nám sdělili, komu svůj podnět předali," řekl pro Deník Ctirad Mikeš.

Členy mělnického sdružení tato zpráva překvapila. A hned Deníku předložili listiny z Úřadu pro hospodářskou soutěž, na nichž je i číslo jednací. „Úřad s námi komunikuje, například se na nás obrátil s žádostí o doplnění některých informací. Bude-li mít město zájem, samozřejmě mu číslo jednací sdělíme," uvedla Jaroslava Tichá.