Přesto se však došlo i k závažnějším případům. „V Liběchově byl spadlý strom přes vozovku a v důsledku toho sjelo vozidlo do příkopu. V Neratovicích pak spadl strom na prázdné zaparkované auto. Tyto případy jsme již ráno úspěšně vyřešili,“ říká tisková mluvčí středočeských hasičů Tereza Fliegerová. Dle jejich slov řešili hasiči na Mělnicku do pondělní patnácté hodiny odpoledne celkem 32 případů v souvislosti se silným větrem.

Hojně jsou prý využíváni také dobrovolníci. „Pochopitelně nemůžeme být všude, takže pomoc dobrovolných hasičů nám určitě moc pomáhá. Tak je tomu ale v takovýchto situacích vždy,“ vysvětluje.

Relativní klid v mělnickém okrese potvrzuje i středočeská policejní mluvčí Lucie Nováková. „Mělnicko vyvázlo celkem dobře. Bylo to tu zatím relativně klidné,“ říká.

K jedné dopravní nehodě však přeci jenom došlo. „Jediná dopravní nehoda se stala v půl deváté ráno. Jednalo se o střet osobního vozidla s autobusem, který byl naštěstí prázdný. K nehodě došlo na silnici II. třídy číslo 244 mezi obcemi Všetaty a Čečelice. To je jediný případ, který jsme od rána na Mělnicku evidovali, takže řidiči naštěstí jezdili opatrně,“ dodává Lucie Nováková.

Mimořádná opatření ve městech

Zajímalo nás také, zdali největší okresní města vyhlašovala v souvislosti s orkánem nějaká mimořádná opatření. „Město Mělník vydalo pouze jedno opatření. Od rána jsou zavřeny všechny hřbitovy a také park Na Polabí,“ prozrazuje mělnický starosta Ctirad Mikeš.

Ani v Neratovicích tamní radnice žádná mimořádná opatření prozatím nepřijímala. „Zatím jsme nic takového přijímat nemuseli. Řešili jsme to ráno na poradě. Samozřejmě víme o všech výstrahách o extrémním nebezpečí, ale nic divokého se v našem městě prozatím nedělo. Pochopitelně ale nechceme nic podcenit a jsme připraveni poskytovat veřejnosti všechny aktuální informace. Občané už ale většinou všechno vědí z médií,“ tvrdí neratovický starosta Roman Kroužecký.

Stejná situace panuje také v Kralupech nad Vltavou. „Žádná opatření v tuto chvíli nebyla učiněna. Pokud by došlo k nějakým změnám, budeme o tom všechny občany včas informovat,“ vysvětluje situaci tiskový mluvčí Městského úřadu Kralupy nad Vltavou, Aleš Levý.