VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Otřásají ředitelnou základní školy politici?

Mělník/ Se Základní školou Jindřicha Matiegky se ve středu loučí čtrnáct učitelek. Kauza tím ale nekončí

25.6.2008 173
SDÍLEJ:

Základní škola J. Matiegky v Mělníku.Foto: Deník/Gabriela Benešová


Čtrnáct učitelů v Základní škole Jindřicha Matiegky v Mělníku rozdalo dětem vysvědčení naposledy. Ze školy totiž odcházejí.

Jak jsme již psali v tomto článku, za jejich odchodem jsou vleklé spory s vedením školy. Ze stejných důvodů odešli během tohoto školního roku už tři učitelé.

Většina z odcházejících, a dokonce i někteří zůstávající učitelé, nesouhlasí s praktikami svých šéfů. Vadí jim zejména jejich časté absence na pracovišti, dlouho neřešené narušené vztahy i odmítavý až výhružný postoj vedení školy vůči jakýmkoli projevům nespokojenosti a svobodného vyjadřování.

Ředitel školy Miroslav Jiřička je přesvědčen, že za hromadným odchodem učitelů stojí snahy o jeho sesazení. Celá kauza je podle jeho slov připravována už asi dva roky, přinejmenším od loňského vinobraní: „Pokud chcete odstranit ředitele ze školy, je scénář prostý. Nejprve si seženete vlivné přátele, buď ve vedení města nebo vlivné politické straně, pak si seženete několik kamarádů, kteří jsou ochotni potvrdit stejnou nepravdu, a pak se snažíte ovlivňovat žáky a rodiče.“

Na schůzce vedení školy s rodiči, která se uskutečnila v polovině minulého týdne, pak označil snahu o sesazení jako politický akt, na němž se podílejí jak někteří odcházející učitelé, tak radní Jiří Čermák nebo advokát a zastupitel Dalibor Šaman. „Já si myslím že vím, odkud pramení tyto útoky, a považuji je za docela špinavou záležitost, do které se nakonec zatahují rodiče i děti,“ dodal Jiřička.

Ostře mířená slova, kterými se Miroslav Jiřička strefuje do řad mělnických politiků ale Dalibor Šaman odmítá s tím, že situace dobrému jménu školy neprospívá a je třeba ji urychleně začít řešit: „Jestliže doposud nebylo vedení školy schopno vyřešit rozvrácené personální vztahy, máme oprávněný zájem o to, aby byl ve škole opětovně zajištěn pořádek. Bude-­li to jediné řešení, jak zajistit rodičům klidné zázemí pro děti a normální chod školy, pak budeme muset přistoupit k razantnímu kroku, kterým je odvolání ředitele.“

Vyjádření radního Jiřího Čermáka se nám do uzávěrky včerejšího vydání listu bohužel nepodařilo získat. Neutěšenou situací ve škole se už delší dobu zabývá radnice, neboť zřizovatelem školy je město.

Starosta Miroslav Neumann včera potvrdil, že problém mezi vedením školy a učiteli je značný: „Hledal jsem příčiny těchto rozbrojů na několika našich společných setkáních. Bohužel jsem nakonec dospěl k názoru, že problém je natolik hluboký a závažný, že musíme požádat o nestranné kvalifikované vyjádření k celé situaci Českou školní inspekci a Oblastní inspektorát práce.“

Slova ředitele Jiřičky, že se jedná o politický tah, starosta popírá: „Nevím, z čeho pan ředitel vychází. Pokud by zřizovatel chtěl ředitele odvolat, tak ho odvolá. Já to vidím jako důsledek vleklých sporů, kdy se hledají argumenty a různá obhájení.“


Autor: Gabriela Benešová

Podle ředitele Jiřičky je celá kauza vykonstruovaná a někdo se ho snaží sesadit. Co vy na to?

Jsem stejného názoru jako ředitel Jiřička

9 %

Tuto možnost nevylučuji

11 %

Je to absolutní nesmysl

80 %

Hlasovalo: 150

Anketa byla ukončena

25.6.2008 VSTUP DO DISKUSE 173
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Technické vychytávky nepomohou, když to špatně funguje mezi sedadlem a volantem

Studentky z mělnické základní umělecké školy ze třídy učitelky Lenky Knechtlové získali ocenění na letošním čtrnáctém ročníku pěvecké soutěže v Olomouci.

Mělnické zpěvačky bodovaly na soutěži

KRÁTCE: Vánoční dárky lze koupit i ve škole

Mělnicko - Přinášíme vám krátké zprávy z Mělnicka.

AUTOMIX.CZ

Víte, co je černý led? Poradíme, jak ho poznat a jak se s ním vypořádat

Ze všech zimních nástrah na motoristy (a vlastně obecně na všechny), je jednou z nejhorších takzvaný „černý led“. Ten je totiž skoro nerozpoznatelný, ale strašlivě kluzký, což může způsobit velkou spoustu nemilých situací. Znáte taková ta videa, kdy se auta se zabržděnými koly nekontrolovaně kloužou jako saně? Tak přesně to umí černý led.

Kašle a rýmy s teplotami přibývá, chřipka však zatím neútočí

Střední Čechy – Nejfrekventovanější výskyt akutních respiračních infekcí zůstává ve středních Čechách na Příbramsku, naopak nejnižší nemocnost se z Kladenska během uplynulého týdne přesunula na Kolínsko. Nadále platí, že situaci lze označovat jako klidnou a nijak nevybočující ze zkušeností uplynulých let. Údaje praktických lékařů a pediatrů sice ukazují, že nemocnost zvolna stoupá – to je však v tomto ročním období obvyklé.

Kam na nejlepší svařák. A za kolik?

/INTERAKTIVNÍ MAPA/ Proklikejte si, kolik zaplatíte za dvě deci svařeného vína či punče na vánočních trzích na náměstích českých, moravských a slezských měst.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT