Dubnový mráz poničil ovocné stromy i keře všech sadařů a farmářů po celém Česku. Velká část jahod na polích vraňanské firmy Hanč, známé jako jahodárna, ale přežila. Farmáři je ochránili díky překrývání kvetoucích rostlin foliemi, ohňům a dalším opatřením. I tak ale ztratili třicet procent úrody.

Fotogalerie: Jahodová pole ve Vraňanech chrání před mrazy folie

„Obávám se, že tento zásah přírody opět sníží plochu ovocných sadů, protože pěstitelská rizika jsou vysoká," poznamenala Dagmar Hančová, spolumajitelka vraňanské farmy zaměřující se na samosběry ovoce i zeleniny.

Letos se tamní návštěvníci dočkají u ovoce jen samosběru jahod. Ovocné stromy mrazy zasáhly plnou silou. „Pomrzly meruňky, broskvoně, třešně a višně i ořešáky," potvrdila Hančová.

Také Školnímu statku Mělník, který má ovocné sady nejen pro výdělek, ale především pro výuku budoucích zahradníků, mráz poničil většinu stromů. Broskvoně a jabloně, jejichž plody si chodí do sadů lidé natrhat v rámci samosběrů, pomrzly z devadesáti procent.

„Pamatuji, že nám část úrody poničil mráz v květnu, kdy už byly stromy narašené, měly plody. V dubnu se to zatím nikdy nestalo," řekl Deníku Pavel Komárek, který má ve školním statku na starosti ovocné a okrasné výsadby. „Pro studenty stromy účel v rámci výuky splnily. Bohužel se letos nepodaří nabídnout ovocný samosběr zákazníkům, a získat tak pro školu potřebné peníze," dodal Komárek.

Rok a půl bez příjmů

Mrazy neušetřily ani sady v okolí Daminěvsi. „Nás teď vlastně čeká rok a půl nákladů bez jakýchkoli příjmů. Opravdu je to pro nás fatální," řekl Pavel Kašpárek, agronom společnosti SAD z Daminěvsi na Mělnicku.

Podnikatelské riziko má podle něho firma dlouhodobě rozloženo například do pěstování různých ovocných druhů. Stromy jsou v různých lokalitách s rozmanitými nadmořskými výškami, ale letos je vlivem počasí úroda zničena plošně. Týká se to třešní, višní, jabloní i hrušní.

Na rozdíl od jiných podnikatelů nemají ovocnáři možnost pojistit se proti mrazu. Ministerstvo zemědělství spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce, jeho výši upřesní.

Pomoc státu ovocnářům

„Pěstitelé nemohou propustit své zaměstnance a chodit se na zničené sady dívat. Sady se musí ošetřovat a přiřezávat. Letošní sezona je pro ně bude znamenat žádný zisk," řekl ministr zemědělství Marek Výborný, který spolu s předsedou Ovocnářské unie ČR Martinem Ludvíkem navštívil ve čtvrtek ráno poškozené sady právě u Daminěvsi. „Kromě přímé pomoci přes program rizik budeme hledat i cesty provozních podpor, úvěrů,“ dodal Výborný.

Škody v Česku přesáhnou podle odhadů ovocnářů miliardu korun. Mráz poškodil téměř sto procent úrody. Jde o jedno z největších poškození za posledních sto let.