Předseda ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík odhaduje ztráty v celém Česku na půl miliardy korun. „Kromě jarních mrazů letošní sklizeň poškodilo i špatné počasí v době sklizně,“ vysvětluje.

Podle Lenky Vomáčkové ze Středočeské unie ovocnářské zasáhly mrazy především třešně a višně. Velké ztráty byly i na meruňkách. „Oproti tomu poškození jablek a hrušek záviselo hlavně na umístění sadů v krajině, v údolích byly ztráty mnohem větší,“ říká.

Vážné ztráty potvrzuje i předseda mělnického Českého zahrádkářského svazu Jaroslav Hausman.

„Veškerá úroda pomrzla, z peckovin nám nezbylo téměř nic. Zmrzly nám i jahody. Je to opravdu bída, ale úrodu už teď nic nezachrání,“ míní zahrádkář, podle kterého bude letošní úroda patřit k nejslabším za poslední roky.

Odhaduje, že bude na Mělnicku i málo jablek. „Některé odrůdy sice mrazy ustály, ale jablek nebude mnoho. O něco lépe je na tom zelenina, ale například sklizeň brambor, které zahrádkáři při jarních mrazech nepřikryli, bude nejméně o čtrnáct dní opožděná,“ míní zahrádkář.

Na odhad sklizně je podle  Roberta Žáry z mělnického vinařství Bettina Lobkowicz ještě brzy. Období dozrávání přichází teprve během srpna a září, což jsou měsíce, které rozhodnou o tom, jaká bude letošní úroda.
Vinaři v naději: bobule slibují lahodná vína

Ani Jiří Říha, předseda Okrašlovacího spolku pro Mšeno a okolí, není z letošní úrody nadšený. „Před dvěma týdny se u nás konalo třešňování, kde lidi seznamujeme s tradičními odrůdami třešní. Oproti předchozím letům, kdy byla úroda velká, jsme jim ale neměli téměř co nabídnout a museli jsme ovoce bohužel dovézt. Nebylo co sklízet. Jen pro představu, když se daří, máme z jednoho stromu až sto kilo, teď to ale místy bylo sotva jedno kilo,“ krčí rameny Říha a dodává, že svůj podíl na tom mají i včely. „Jelikož byla zima, přestaly létat a opylovávat stromy, což třešním značně uškodilo,“ míní sadař, podle kterého bude slabá i úroda jablek.

Stejné zkušenosti má i Lenka Kotrbatá z pěstitelské společnosti SAD v Cítově, zaměřené na pěstování třešní, višní, jablek a hrušek. Firma patří k největším pěstitelům třešní v Evropě. „Mrazy poškodily skoro tři čtvrtiny produkce, nejvíce asi hrušně. Snažili jsme se stromy ochránit pomocí vyvíječe mlhy, ale ještě nemůžeme říct, do jaké míry to pomohlo, protože jsme to zkusili poprvé, nemáme tedy srovnání s předchozími lety,“ říká Kotrbatá.

Mělnická radnice.
Politici z Mělnicka: vláda starostů je nesmysl

Škody způsobené mrazy sčítají i mělničtí vinaři. Luděk Vondrák se ale domnívá, že následky nebudou nakonec tak výrazné, jak předpokládal. „Zaznamenali jsme asi dvacet procent poškození, to však ještě nic neznamená, protože rostliny jsou schopné se vzpamatovat,“ potvrzuje Vondrák.

Jakou bude mít slabá úroda ovoce vliv na ceny se podle předsedy Ovocnářské unie České republiky Martina Ludvíka nedá zatím odhadnout. „Ceny nejsou s obchodními řetězci smluvené dopředu, takže se budou domlouvat mimo jiné také s ohledem na množství ovoce dovezeného ze zahraničí,“ upřesňuje Ludvík.

Chabá úroda pravděpodobně poznamená i provoz pálenic. V Pěstitelské pálenici v Chlumíně si zatím netroufají odhadnout, jaká bude sezona. Už teď jim je ale jasné, že to tentokrát nebude žádná sláva. Podle majitelky Daniely Purnochové se dá očekávat, že na podzim například vůbec nebudou švestky. Na vině ovšem podle ní nejsou letošní jarní mrazy, ale silná loňská úroda. „Švestky se nerodí každý rok, stejně jako meruňky, kterým se daří zhruba jednou za tři roky,“ vysvětluje a dodává, že pro pálenici jsou hlavní jablka a hrušky, jejichž čas teprve přijde.

Devítiletá Markéta Šulcová si právě adoptovala habr.
FOTO: Zálezlické děti adoptovaly stromy