ONLINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

„Máme teď velice náročné období. Děláme všechno, nejen věci spojené s covidem, pícháme injekce, tiskneme recepty, do toho vyřizujeme žádanky a další,“ říká zdravotní sestra a připomíná, že jejich ordinace je v obvodním středisku. „Ozývají se nám s lecčím, nejen s respiračními potížemi. U nás je to takový první záchyt,“ potvrzuje Vendula Bínová.

Mělnická praktická lékařka Jana Voborníková pak upozorňuje na to, že lidé, kteří pojali podezření na nákazu koronavirem, nesmějí zapomínat komunikovat s doktorem přes telefon a vyvarovat se co nejvíce osobnímu kontaktu. „Musíme mít konkrétní údaje od každého pacienta. Pak s ním dospějeme k tomu, jestli je podezření reálné, nebo ne,“ říká Jana Voborníková.

Její slova potvrzuje i tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová. „Lékař zkonzultuje s pacientem jeho potíže a buď mu řekne, aby zůstal doma a vyležel se anebo ho pošle na testy,“ říká mluvčí s tím, že hraje roli také to, jestli se pacient setkal s někým pozitivně testovaným. „Praktický lékař by tohle všechno měl při hovoru s pacientem zjistit a pak určit, jestli ho má poslat na odběr nebo ne,“ dodává Dana Šalamunová.

V řadě případů se ovšem stane, že osoby s podezřením na nákazu koronavirem nebo s potvrzenou nákazou potřebují převoz sanitkou. Podle slov Petry Effenbergerové, tiskové mluvčí středočeské záchranky, jsou na tuto možnost záchranáři dobře připraveni. „Můžeme oslovit naše smluvní partnery, ale zvládáme to i vlastními silami. Ve výsledku se jen změní to, v jakém režimu sanita jede, jak se záchranáři připraví na transport,“ vysvětluje tisková mluvčí s tím, že normálně sanitky vyjíždějí se standardními ochrannými pomůckami, jako jsou roušky, rukavice a podobně.

„Ve chvíli, kdy se objeví riziko, že je pacient pozitivní na covid, nebo se už toto podezření potvrdilo, přecházejí záchranáři do režimu s respirátory, ochrannými obleky a podobně,“ doplňuje Petra Effenbergerová a dodává, že navíc celou dobu platí zpřísněná pravidla v rámci dezinfekce sanit a přísnější režim. „Od 1. září máme 598 rizikových pacientů, ať s podezřením na nákazu koronavirem, nebo s potvrzenou nákazou, které jsme ošetřili a potom transportovali,“ dodává tisková mluvčí.