Podle primáře chirurgického oddělení Jana Roháče mají nejvíce letních úrazů dospívající a muži ve středním věku. Zraněných mužů přitom bývá až dvakrát více než žen. Příčinou jsou rizikové sporty, které nadšeně provozují. „Nejvíce úrazů je spojeno se sportem, zejména rekreačním," potvrdil primář.

Další letní kratochvílí, po které lidé padají, je popíjení v zahradních hospůdkách i na domácích večírcích. „Při pádech hraje alkohol často hlavní roli," poznamenal  Roháč.

Sportovci i pijani padají nejčastěji při jízdě na kolech nebo in-line bruslích. Podle  lékaře přitom většinou utrpí otřes mozku nebo zlomeniny. „Novinkou jsou lidé starší padesáti let, kteří si zlomeninu způsobí právě při pádu z kolečkových bruslí," připomněl Jan Roháč. Lidé by podle něho neměli zapomínat na bezpečné přilby a chrániče kloubů.

Vedle typických letních úrazů řeší mělničtí chirurgové i kuriózní případy. Drsné následky mělo setkání šesta-třicetileté ženy z Vysoké u Mělníka s koněm. Skončila v nemocnici s otevřenou zlomeninou, pohmožděným nártem a strženými nehty na několika prstech na noze.

„Ve vesnici uteklo chovateli pár koní právě ve chvíli, kdy byla má dcera s dědečkem na procházce. Měla jsem o ně strach, tak jsem je šla hledat," vzpomíná žena na nedělní ráno, které skončilo bolestivým zraněním.

Chtěla tehdy odvést koně ze silnice, aby nedošlo k nějaké nehodě. A málem to vyšlo. Když už ale byla se zvířaty na poli, jeden z koní jí nešťastnou náhodou stoupl kopytem na nárt. „V nemocnici jsem musela zůstat dva dny, dostávala jsem i antibiotika," poznamenala pacientka.

Trendem poslední doby je podle primáře méně sádrovat a více operovat. Doba léčby se tím urychlí až o polovinu.

Operace čekají i pacienty s přetrženou Achillovou šlachou nebo zlomeným zápěstím, což jsou také časté letní úrazy. Přibývá rovněž řezných a tržných poranění, například kvůli sezonní práci 
s pilou.