V minulém týdnu, kdy končil archeologický výzkum na Palackého náměstí v místech, kde je plánována bytová výstavba, přišlo velké odhalení. Nalezena tam byla kruhová stavba z mladší doby kamenné, jakých je v celém Česku pouze pár desítek.

„Věřím, že taková věc není lidem lhostejná. Přece jen je to kus kralupské historie, která by neměla být zapomenuta,“ řekl Deníku autor petice Lukáš Šolc a připomněl, že archeology nalezený rondel je starší než známý britský Stonehenge.

Mezi další kralupské objevy archeologů patří sídliště a pohřebiště ze staré doby bronzové, které náleží únětické kultuře, předměty z doby římské a mladší doby bronzové.

„Pokud to další vykopávky potvrdí, nacházela se zde zřejmě i neznámá středověká místnost. Podobný nález udělali i ve Vídni a hezky nález restaurovali," stojí v petici, jejíž autor by se rád dohodl s majitelem pozemku Terasy Kralupy, aby zůstala zachována alespoň část nálezu.

Za město se vyjádřil mluvčí Aleš Levý: „Zatím jsme informaci o petici neobdrželi, ale určitě se tím budeme zabývat." Jaká je šance, že lidé s peticí uspějí, Levý netuší. „To je otázka na právníky, kteří mají subjekt na starosti, město není vlastníkem," dodal.

Deník oslovil i majitele pozemku. Na jeho vyjádření zatím čeká.