Nové dopravní řešení a rozšíření parkovacích míst chystá v nejbližší době radnice v Mělníku. Změny se týkají náměstí Míru, kde v současné době trápí parkování mnoho řidičů.

Podle předpokladu by na náměstí přibylo asi dvacet parkovacích míst a zprůjezdnila by se část náměstí kolem podloubí. „Vznik nových míst pro parkování nebyl v tomto případě zásadní, prioritou bylo řešit neúnosný stav a vznikající zmatky účastníků dopravy,“ vysvětlil místostarosta města Jaromír Kovářík rozhodnutí rady z minulého týdne o změnách.

Parkování jako zlý sen
Podle vedení města je největším problémem pohyb aut u parkovacích míst. Cesty, které lemují parkovací místa, jsou totiž vždy na jednom konci neprůjezdné a při větším počtu automobilů způsobují ucpávání komunikace. „Mnohdy řidič, který hledá volné místo na zaparkování, dojede podél náměstí až ke Komerční bance, a neuspěje. Pak se musí v lepším případě otáčet mezi dvěma řadami zaparkovaných aut. Pokud za tímto hledajícím řidičem zastaví další stejně neúspěšní, otáčet se už nemohou a řeší pak vzniklou situaci tím, že vjedou do pěší zóny a náměstí objedou,“ poznamenal Kovářík s tím, že obdobně to vypadá i u městského úřadu.

Situace na náměstí nedá spát nejen úřadníkům na radnici, ale především lidem ve městě. O problému pakování a dopravy jako takové se mezi lidmi mluví často. Názory se však v podstatných bodech liší.

„Zakažte vjezd do centra úplně. Vypadá to přece hrozně,“ rozčiluje se jedna strana. „V centru se parkovat přece musí! Město bez lidí je mrtvé město a centrum musí žít. Lidé jsou navíc líní, všude jezdí auty a pro podnikatele v centru by to mohlo znamenat docela dost velký problém,“ řekl pro Mělnický deník Jan Švastal, jeden z příznivců parkovacích míst na náměstí Míru i Karla IV.

Na čem se ale shodnou všichni řidiči je fakt, že na náměstí Míru je parkování spíše utrpením, než běžnou činností při řízení. Většina lidí v autě zmatkuje, neví co dělat a jak se otáčet na malém prostoru. Vznikají pak i situace, kdy hned několik řidičů na náměstí stráví o několik zbytečných minut víc.

Náměstí Míru? Ožehavé téma!
Vzhledem k rozporuplným názorům obyvatel města nebylo možností dočasného řešení dopravy na náměstí snadné. „Jedním z návrhů lidí bylo ponechat možnost parkování na náměstí, ale donutit řidiče, aby tam své vozy měli jen na nezbytně dlouhou dobu tak, že by se na vjezdu a výjezdu z náměstí nainstalovala parkovací závora s automatem,“ řekl Kovářík. To je ale podle vedení města prakticky neproveditelné a v praxi by auta během chvilky tvořila dlouhé kolony.

Odpůrci parkování v centru často poukazují na možnost odstavení vozidel nedaleko centra na volných prostranstvích. jedním z takových míst je například parkoviště „Na Svini“, z kterého je to do centra pár minut chůze a místa je na něm opravdu mnoho.

„Toto parkoviště nikdy nebylo a není v majetku města. Pro případný prodej požadoval vlastník cenu, která nemůže být městem akceptována,“ vysvětlil Kovářík důvod, proč ho radnice nevyužívá.

 

CO VŠE SE NA NÁMĚSTÍ MÍRU ZMĚNÍ?

 

Průjezd náměstím Míru bude veden jednosměrně od ulice Legionářů k pěší zóně a odbočením vlevo podél náměstí. Parkovací místa budou nadále zpoplatněna parkovacími automaty. Před budovou městského úřadu řidiči nezaparkuji, v prostoru u kašny ano. Z tohoto prostoru budou ke kašně přemístěna i 2 vyhrazená stání pro osoby s tělesným postižením.

Vodorovné dopravní značení bude umístěno vlevo ve směru jízdy a tam se vyhradí parkovací místa pro majitele nemovitostí, kteří v současné době využívají stání na chodníku podél podloubí. Značky označující pěší zónu budou tuto vymezovat do ulice Svatováclavská a 5.května