„Lidem už se nechce ven, když prší," řekla před páteční dvacátou hodinou, kdy byly volby v polovině, členka volební komise na kralupské radnici Jana Trčková. Okrsek, kam patří 1523 voličů, tehdy navštívilo teprve 148 lidí.

„Moc lidí už asi nepřijde," odhadla členka komise, „lidé chodili hned kolem druhé, když se vraceli z práce, pak kolem páté po návratu ze zaměstnání v Praze, kam dojíždějí, pejskaři se tu zastavili kolem sedmé a pár lidí přišlo před večerními zprávami."

V Zálezlicích začaly krajské volby zvolna. Hned po otevření do volební místnosti dorazili tři voliči, vrstevníci, kteří patří mezi dříve narozené, ve věku 73, 75 a 76 let. A dalších dvacet minut měla komise volno. Pak volby trochu nabraly spád, za dvě stě minut byla účast na skoro dvanácti procentech, v polovině voleb v pátečním večeru se účast blížila k osmnácti procentům.

Ve Veltrusech to bylo ve stejné době s účastí o trochu lepší. Renata Zabilková před dvacátou hodinou potvrdila, že své hlasy kandidátům do krajských voleb věnovala skoro pětina z patnácti set voličů. „Chodí ale spíš starší lidé, mladá generace moc ne," doplnila.

Na dvaceti procentech byla v pátečním večeru podle předsedkyně volební komise Jindřišky Fialové i Nová Ves. „O moc lepší už to asi nebude. Zítra to odhaduji ještě na slabší účast," poznamenala. Druhý den po poledni už se ale volební účast zvedla na třicet procent. „Jak vysvitlo sluníčko, lidé začali trochu chodit," poznamenala Jindřiška Fialová.

S mladými lidmi se ani v Nové Vsi volební komise příliš nesetkávala. Volili tam spíš senioři a lidé středního věku, za celý první volební den tam prý dorazili jen tři mladí voliči.
Ve Vojkovicích to bylo podobné. Podle členky tamní volební komise Jiřiny Roubalové přicházeli voliči od pětatřiceti let výš, mladých lidí volilo jen pár.
Za první den do vojkovické klubovny, kde byla jediná volební místnost ve vesnici, přišla své favority podpořit zhruba pětina voličů.
V době, kdy se k urně lidé nehrnuli, se ale členové vojkovické komise nenudili. „Pustili jsme si zprávy, abychom věděli, jak volby probíhají jinde. A potom jsme si povídali, sledovali jsme, kdo už volit byl, a odhadovali, kdo by ještě mohl přijít," řekla Jiřina Roubalová.

V Býkvi volilo za prvních šest hodin voleb jen dvacet z 224 voličů. „Čekáme, že se tu zastaví ještě zítra, cestou na sobotní nákup v supermarketech," poznamenala v pátek večer předsedkyně býkevské volební komise Zdeňka Kvídová.

V Mělníku, kde je asi šestnáct tisíc voličů, byla tři hodiny před koncem voleb volební účast na pětadvaceti procentech. Potvrdil to vedoucí správního odboru města David Kučera. Při volbách do krajského zastupitelstva před čtyřmi lety přitom byla účast téměř čtyřicet procent. Aby takové účasti město dosáhlo i tentokrát, musely by do dvaceti mělnických okrsků přijít do čtrnácti hodin ještě přes dva tisíce voličů.

V Byšicích podle zapisovatelky Barbory Uxové čekali, že lidé přijdou především v sobotu ráno, to prý bývá vedle doby hned po zahájení voleb druhá větší vlna. V pátek totiž do obřadní síně radnice dorazilo jen asi 140 z 1039 voličů.

Ani ve druhém dni se ale o dveře volební místnosti nikdo nepřetahoval, po poledni komise napočítala zhruba šedesát sobotních voličů.

V Dolanech volilo do poloviny voleb 130 ze 645 voličů, komisi podle místopředsedkyně Šárky Dobšové ale čekala ještě sobotní cesta s přenosnou urnou do Debrna, které patří pod dolanskou správu. Obyvatelé malé osady tak nemuseli kvůli volbám nikam cestovat.

S přenosnou urnou členové volebních komisí objížděli i starší voliče, kteří by se do volebních místností těžko dostávali. V Dolanech o domácí volby požádali dva lidé, stejný zájem byl i v Nové Vsi nebo v Byšicích. Ve Klích navštívila komise tři domácnosti.

Většina voličů si hlídala, aby měli v pořádku doklady, bez nichž by své hlasy do volební schránky hodit nemohli. A tak jich jen pár odešlo domů s nepořízenou. „Pán, který ztratil občanský průkaz, přišel s náhradním lístkem z obecního úřadu. Volit ale nemohl, protože podle zákona se každý musí prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem," vysvětlila Šárka Dobšová z Dolan. V Byšicích si v pátek jedna volička zapomněla občanku doma, zpátky se s ní už ale nevrátila.

(Jiří Říha, Petra Špitálská)