V největších městech mělnického regionu se poplatek za prvního psa drženého v bytě pohybuje od jednoho tisíce korun výše, za každého dalšího pak náklady ještě stoupají. O něco lépe jsou na tom pejskaři žijící v rodinných domech, poplatek za psa se v takovém případě pohybuje v řádech několika stokorun.

Výše poplatků je přitom už několik let neměnná, například v Mělníku se podle mluvčí tamní radnice Heleny Vavřinové částka za psa drženého v bytě naposledy zvyšovala před čtyřmi lety. „Tehdy se navýšil poplatek z původního jednoho tisíce korun na současných patnáct set," připomněla.

Nejdražší je Mělník

Díky tomu se stal Mělník nejdražším městem regionu pokud jde o poplatky za psy. 
V Neratovicích a v Kralupech totiž pejskaři žijící v bytě musejí za svého mazlíčka každý rok zaplatit pouze tisícikorunu a ti, kteří žijí v domku se zahrádkou, dvě stovky. To mělničtí majitelé psů, kteří své čtyřnohé kamarády chovají v rodinném domě, musejí z peněženky rok co rok vytáhnout rovnou pětistovku.

Peníze, které se podaří vybrat, tvoří část městských příjmů. Jednotlivá města je přitom využívají různě, podle mluvčí kralupské radnice Lenky Moravcové mohou jít například na nejrůznější opravy.

Pytlíky rychle mizí

Částečně jsou poplatky využívány také pro potřeby samotných pejskařů, v ulicích měst je totiž možné narazit na odpadkové koše na psí exkrementy, ke kterým patří i speciální pytlíky.

„Ve městě je v současné chvíli umístěno šest takových košů," uvedla Helena Vavřinová. „Po Mělníku, především v parcích, je pak možné najít také pětadvacet samostatných držáků na sáčky. Sáčky se doplňují až dvakrát týdně, někde vydrží několik dní, jinde jsou za hodinu pryč," doplnila.

V Kralupech se zase tyto koše nacházejí v deseti vyhláškou určených lokalitách, další koše pak jsou k nalezení podél stezek pro pěší a cyklisty. „Pytlíky jsou bohužel většinou nedostatkovým zbožím. Za jakým účelem mizí v tak velkém množství, to se můžeme jen domnívat. Ale většina pejskařů je na tyto situace připravená a po kapsách si nosí vlastní pytlíky," připomněla Lenka Moravcová.

Poplatky vymáhají

A jak je to s těmi, kteří sice vlastní psa, ale poplatek se jim hradit nechce? Zatímco v Kralupech problémy s neplatiči nejsou, v Neratovicích evidují podle místostarostky Markéty Rajchertové bezmála stovku dlužníků, od kterých chce město poplatky vymáhat. „O nepřihlášeném psu se dozvíme na udání občanů. Některé zase nahlásí městská policie, která kontroluje, zda má venčený pes známku," vysvětlila. V případě, že na obojku známka chybí, informují strážníci správce poplatku.

Zapojují se i děti

V Mělníku pak pejskaře kontrolují nejen strážníci, ale s jejich pomocí i děti. „Městská policie kontroluje chování pejskařů průběžně. Nejde přitom pouze o to, aby měl majitel psa zaplacený poplatek, ale i o to, aby byla dodržována vyhláška města, která stanovuje, kde může pes volně běhat 
a kde musí být na vodítku," připomněla Helena Vavřinová a dodala, že strážníci v rámci jednoho z projektů prevence kriminality zapojují do této činnosti i školáky. „Děti společně se strážníky chodí po městě a zaměřují se na správné chování chodců, cyklistů nebo právě pejskařů" uzavřela s tím, že projekt se jmenuje Malý eMPík.