Poměrně výrazný, a možná před příchodem zimy trochu překvapivý pokles nezaměstnanosti, zaznamenal region v průběhu října. Vyplývá to z nejnovějších čísel Úřadu práce Mělník.

„K poslednímu říjnu jsme evidovali 3063 uchazečů o zaměstnání, což je o 83 méně než ke konci předchozího měsíce,“ informoval Mělnický deník analytik úřadu práce Mělník Josef Slavík.

Míra nezaměstnanosti se tak na Mělnicku snížila ze zářijových 5,7 procenta na říjnových 5,4 procenta.

Nejvýrazněji promluvili do příznivého vývoje míry nezaměstnanosti obyvatelé města Neratovice. Za měsíc tam klesl počet lidí bez práce o 34. Pro srovnání například v Mělníku ubylo 11 lidí, kteří docházejí na úřad práce.

„Jsem ráda, že jsem si našla práci. V průběhu zimy se hledá těžko. A když člověk příliš neholduje zimním radovánkám, jako je lyžování nebo bruslení, a navíc ve čtyři hodiny odpoledne je tma, nedovedu si představit, jak by mi ta zima jako nezaměstnané utekla,“ řekla například třicetiletá Dita z Mělníka, která od října nastoupila v jedné menší firmě na kancelářskou práci. Bez zaměstnání byla od července.

Říjnový pokles míry nezampracovníchěstnanosti je o to překvapivější, že v průběhu září ubylo na Mělnicku přes 200 pracovních míst. K 31. říjnu pak Úřad práce Mělník evidoval 1017 volných míst, což už je jen o 12 míst méně než v září. Na jednu volnou pracovní pozici tak v současné době připadají přesně tři uchazeči.

V porovnání se stejným obdobím loňského roku je pokles míry nezaměstnanosti už tradičně ještě příznivější než v porovnání z měsíce na měsíc. V říjnu loňského roku bylo totiž lidí bez práce v regionu dokonce o 524 více než v říjnu letošního roku.