Ne tři roky, ale tři roky a pět měsíců. Tolik by měl celkem ve vězení strávit dvaadvacetiletý David Skalkoš, nechvalně proslulý jako řidič–zabiják. Okresní soud v Kladně koncem minulého týdne rozhodl o tom, že se neosvědčil v podmínce.

Skalkoš byl 24. dubna letošního roku odsouzen k tříletému trestu za to, že loni 28. prosince srazil na přechodu u čerpací stanice Shell v Kladně–Rozdělově čtrnáctiletou Kateřinu Janovou. Dívka zraněním podlehla, Skalkoš z místa nehody ujel a následně prchl k příbuzným do Anglie. Vrátil se po několika dnech, zatčen byl přímo na Letišti v Ruzyni.

V době, kdy došlo k tragédii, byl Skalkoš v podmínce za majetkovou trestnou činnost. Několik dní neoprávněně používal vozidlo, které mu nepatřilo. Dostal za to pětiměsíční trest s dvouletou zkušební dobou, jež měla vypršet letos v srpnu.

Protože byl ale uznán vinným z odpovědnosti za prosincovou nehodu, soud mu pětiměsíční trest nakonec uložil. „U nehody šlo o dva trestné činy. Prvním bylo ublížení na zdraví z nedbalosti, které by ještě samo o sobě nebylo důvodem k ukládání nepodmíněného trestu. Druhý čin však bylo úmyslné neposkytnutí pomoci, což bylo řidičovou povinností. Tady nebylo o čem diskutovat,“ uvedl soudce Ladislav Koudelka, jenž byl s případem Skalkošova neosvědčení se v podmínce hotov za deset minut.

Státní zástupce byl s verdiktem spokojen, práva na podání stížnosti ke Krajskému soudu v Praze se vzdal. Jak se zachová Skalkoš, není zatím jasné. Jednání se na vlastní žádost nezúčastnil, rozsudek mu bude doručen do věznice v Novém Sedle, kde si odpykává trest. Pak bude mít tři dny na vyjádření. Celkem by si měl Skalkoš odsedět 41 měsíců. Po 20,5 měsíci si může zažádat o podmínečné propuštění. Když se odečte, co strávil ve vazbě před nabytím právní moci prvního rozsudku, může se na svobodu dostat už za zhruba rok a čtvrt.