Už stovky lidí na Mělnicku podepsaly petici proti výstavbě mezinárodního letiště ve Vodochodech. Svým podpisem podpořily starosty čtrnácti obcí, kteří se proti záměru akciové společnosti Penta Investments razantně postavili.

Investiční skupina Penta chce totiž z firemního letiště Aera Vodochody vybudovat mezinárodní veřejný airport, který by měl postupně odbavit až tři a půl milionu cestujících za rok.

Lidem, kteří žijí nedaleko letiště ve Vodochodech, by tak už za tři roky pravidelně nad domy létaly desítky letadel denně. A to je právě důvod, proč lidé projekt kritizují.

„Ve dne v noci by obyvatelé byli obtěžováni nadměrným hlukem a zplodinami z letadel, stresováni kolabující pozemní dopravou, vystaveni riziku havárií a jejich nemovitosti by ztratily většinu své hodnoty,“ píše se v petici Stop letišti Vodochody.

Obavy lidí jsou podle ředitele letiště Vodochody Martina Kačura zbytečné. Domnívá se, že se projekt stává politickým tématem, na kterém se politici snaží získat body před volbami. „Lidem prezentují ty nejčernější scénáře bez jakéhokoliv zájmu naslouchat předkládaným faktům,“ uvedl před časem Kačura.

Argumentuje také tím, že Penta chce vybudovat letiště především pro nízkonákladové a charterové přepravce. „Letecké společnosti, na které je náš projekt letiště zaměřen, používají nejnovější a nejmodernější letadla, v porovnání s řadou jiných aerolinek létají s nejmladší flotilou a řada z nich se pravidelně umisťuje v pořadí nejšetrnějších leteckých dopravců,“ vysvětlil Kačura.

Jenže první předloženou dokumentaci EIA Aera Vodochody o vlivu na životní prostředí Ministerstvo životního prostředí odmítlo uznat. V současné době musí společnost pracovat na jeho doplnění.

Petici už signatáři odeslali nejen Ministerstvu životního prostředí, ale také Ministerstvu zdravotnictví a členům vlády a parlamentu. Projekt chtějí zastavit stůj co stůj.

Proto na čtvrtek odpoledne uspořádali veřejnou debatu lidí se zástupci představitelů sedmi politických stran, které kandidují v letošních volbách do parlamentu.

Setkání, které bude moderovat Jakub Železný, se koná od sedmnácti hodin v kulturním domě Vltava v Kralupech nad Vltavou.

Signatáři Sdružení proti mezinárodnímu letišti ve Vodochodech jsou obce Dolany, Dřínov, Chvatěruby, Kozomín, Kralupy nad Vltavou, Líbeznice, Máslovice, Měšice, Nelahozeves, Panenské Břežany, Postřižín, Úžice, Veltrusy a Zlončice.