Mělnický rytíř Petr Pátra má rád historickou literaturu zabývající se středověkem a druhou světovou válkou. Sám píše dětské pohádky a scénáře. „Rád i zahradničím a snažím se sdílet koníček se svým synem Petrem, který začal hrát na Mělníku hokej,“ říká Pátra s tím, že historický šerm není koníček, ale způsob a styl života. „Se šermem a láskou k historii se musíš narodit. Buď to máš v krvi, nebo ne. Šermu se věnuji již dvacátý rok a skoro deset let jsem i vedoucím skupiny historického šermu Rytíři Mělničtí,“ uvádí.

Kam se posunuli Rytíři Mělničtí za poslední dva roky?
Posunuli? Rytíři Mělničtí spíše vyzráli, tak jako víno na mělnických vinicích a zároveň i zeštíhleli. Nemyslím hmotností, ale počtem členů.

Rytíři Mělničtí se rozdělili?
Nerozdělili se, jen se naši nejmladší členi rozhodli jít jinou cestou. Ale raději otočím list, nesmím však opomenout zmínit, že nám po dlouhé nemoci zemřela i zakládající členka.

A v čem tedy spočívá to vyzrání Rytířů Mělnických?
Ve stmelení, sdílení společných zájmů a cílů, vzájemné podpoře. Každý ví, co kdy a kde má dělat. Pokračujeme v Bitvách na Mělníku, které již od prvního ročníku podporuje i město Mělník, Středočeský kraj a dalšími podporovatelé z regionu. Bitva na Mělníku se zařadila akce Mělnického kulturního léta. Rovněž tradičně zahajujeme Mělnický košt, na kterém nechybí ani naše vystoupení.

Bohužel letošní ročník koštu poznamenala nehoda jednoho našeho člena během zahajovacího výstřelu. Nyní je zdráv a těší se pevnému zdraví.

Již popáté jsme byli pořadateli dobové scény na Mělnickém vinobraní a spolupracovali jsme i na realizaci jeho historického průvodu. Kde jsme ztvárnili postavy Svatého Václava, krále železného a zlatého Přemysla Otakara II. včetně jeho družiny těžkooděnců. A zrajeme i na poli filmovém a divadelním.

Filmování? Pokračujete dále ve spolupráci s Českou televizí?
Nespolupracovali jsme jen s Českou televizí, ale i s německou ZDF a ARTE, s francouzskými, německými a italskými filmaři. Ale letos jsme spolupracovali sami se sebou.

Jak mám chápat, sami se sebou?
Letos jsme natočili pár svých vlastních minifilmů. Máme mnoho nápadů a scénářů, které se snažíme realizovat, jen času a finančních zdrojů není mnoho.

Co jste letos natočili za minifilmy?
Kouzelné rukavice, Poklad ve skalách a nejnovější je minifilm Bubáci, který vychází z přepracovaného scénáře šermířského vystoupení Pomsta mrtvého muže.

Petr Pátra je šestačtyřicetiletý otec tří dětí. Dvouleté Madlenky, osmiletého Petra a třiadvacetiletého Jakuba z prvního manželství. Nyní je spokojeně ženatý. Pracuje v elektrárně Mělník už od září roku 1990 a jeho pozice správce GIS je zároveň i jeho koníčkem. Mám rád tvrdou muziku, ale občas si rád poslechnu vážnou hudbu nebo swing.

Můžeme někde tyto minifilmy vidět?
Kouzelné rukavice byly náš vlastní minifilmový pokus, který oslovil jednoho pana režiséra a bude profesionálně přetočen. Proto je jeho původní verze neveřejná. Pro minifilm Poklad ve skalách se tvoří hudba a probíhají na něm postprodukční práce. A minifilm Bubáci, ten bude mít ve čtvrtek 29. listopadu premiéru v rámci našeho divadelního vystoupení Forbíny Rytířů Mělnických.

Divadelní vystoupení? Jsme zvyklí vídat Rytíře Mělnické spíše pod širým nebem.
Ano, divadelní vystoupení. Historický šerm jde ruku v ruce s divadlem, rovněž je pravda, že diváci nás vidí především pod širým nebem, ale při těchto vystoupeních jsme od diváků odděleni a málokdy se vytvoří interakce s divákem. Chtěli jsme, aby si nás diváci užili mnohem více a my jich vlastně také.

Všimli jsme si, že po vystoupeních se vytváří malé hloučky a skupinky lidí, kteří se snaží k nám proniknout, zeptat se na to, či ono nebo na něco jiného. Někdo se upejpá a chce se jen zblízka podívat nebo vyfotografovat. Jiní si chtějí prohlédnou zbraně a zbroje, jiní zase naše kostýmy. Ale všimli jsme si, že všechny tyto diváky, co k nám po bitvě nebo vystoupení přijdou, něco spojuje.

Co je spojuje?
Chtějí vyprávět příběhy a zážitky, které se nám udály. A jsou-li tyto příběhy humorné, tím jen lépe. Najednou tito diváci nejsou jen diváky za páskou, pod pódiem nebo za bariérou … najednou jsou mezi námi, … vidíme, jak z nich padá ostych, jak vnímají naše vyprávění, … pozorujeme, jak se jim rozzářily oči a jak se od srdce smějí. Toto poznání nás motivovalo přijít s úplně novým druhem vystoupení, a to s Forbínami Rytířů Mělnických.

close Forbíny Rytířů Mělnických se budou konat ve čtvrtek 29. listopadu od 19 do 22 v divadelním sále Masarykova kulturního domu na Mělníku. info Zdroj: Deník / Barbora Walterová zoom_in

Co si můžeme pod Forbínami Rytířů Mělnických představit?
Divadelní vystoupení, které se odehrává nejen na jevišti, ale především na jeho forbíně (přescéně, předoponí), ale zároveň i díky vám divákům probíhá vlastně i v hledišti. Snažíme se vás diváky vtáhnout do našich vyprávění, tak jak tomu bývá po bitvách či vystoupeních. Být tam s vámi a pro vás. Obsahem našich forbín není však jen vyprávění mé a Jana Matouše Mazury. Uvidíte a uslyšíte zde i vyprávění Robina Kunce, který je taková naše encyklopedie pro oblast zbraní, zbrojí a historie odívání. Celý večer nás bude pěvecky a hudebně doprovázet Jiří Pobuda, který je šermířem, bardem a divadelníkem. Jak jsem již předeslal, návštěvníci uvidí i premiéru minifilmu Bubáci, jenž vznikl za podpory Středočeského kraje a Regionálního muzea Mělník. Natáčení Bubáků probíhalo ve Skalním obydlí ve Lhotce u Mělníka a v lokacích pískovcových skal na Kokořínsku. Musím ještě zmínit možnost položení otázek diváky na nás Rytíře Mělnické. Otázky nám mohou poslat předem na e-mail petr@rytirimelnicti.cz nebo je napsat v divadle na připravené dotazové lístečky (před vystoupením nebo během přestávky) či je položit přímo v sále divadla v rámci bloku otázek a odpovědí.

Kdy tedy Forbíny uvidíme?
Forbíny Rytířů Mělnických se budou konat ve čtvrtek 29. listopadu od 19 do 22 v divadelním sále Masarykova kulturního domu na Mělníku.

A jaká je výše vstupného?
Tato akce je zároveň takové předvánoční poděkování Rytířů Mělnických vám divákům za vaší přízeň, poděkování našim partnerům, kteří podporují Bitvu na Mělníku a činnost Rytířů Mělnických. Proto jsme výši vstupného stanovili jako dobrovolné. Budeme vděčni za jakoukoliv podporu, kterou použijeme na činnost Rytířů Mělnických (Bitva na Mělníku, filmová tvorba, opravy zbraní a zbrojí, rozšíření inventáře a kulis). Je toho mnoho, do čeho investovat, historický šerm je náročný koníček.