Obec Zlončice na Mělnicku se nachází pouhých deset kilometrů od severního okraje Prahy. Tento fakt je tedy v dnešní době zásadní pro mnoho lidí, kteří pracují v Praze a hledají si klidnější bydlení. Příhodné lokality si všimly developerské firmy a vybudovaly zde desítky domů, které jsou v současné době nabízeny k prodeji. Zlončicím se tedy vedle počtu obyvatel významně navýší i obecní rozpočet.

Projekty financuje soukromý investor. Obec má nyní něco přes dvě stovky obyvatel. „Plánován je nárůst počtu obyvatel až o pět set. Nynější rozpočet pohybující se kolem jednoho a půl milionu korun by se tak po zvýšení počtu obyvatel a jejich započítání statistickým úřadem navýšil na dva a půl milionu korun,“ uvedl starosta obce Jiří Louček.

Velkým lákadlem pro zájemce o bydlení ve Zlončicích je vedle blízkosti hlavního města také příroda. Obec leží na náhorní terase řeky Vltavy v těsném sousedství Zlončické rokle – chráněného území, které je součástí Přírodního parku Dolní Povltaví. Severní část lokality nabízí i výhled na České středohoří s dominantní horou Říp.

S přírústkem obyvatel souvisí i rozvoj infrastruktury. „Nová zástavba bude mít svou vlastní čističku. Pokud bude zájem o zvýšení kapacity hromadné dopravy, je možnost o tom jednat,“ řekl starosta Louček. Školka ani škola zatím ve Zlončicích není, za vzděláním a kulturou se musí dojíždět do nedalekých Chvatěrub nebo do Kralup nad Vltavou, které jsou od Zlončic vzdáleny pouhé tři kilometry.

Jedním z prodejců domů a parcel je pražská společnost Azaron, která nabízí dvoupodlažní řadové či samostatné domy, bytové jednotky a také několik parcel. Přesná čísla najdete v tabulce.