Do Sazené, vesnice vzdálené od Kralup nad Vltavou sedm kilometrů, míří v létě stovky návštěvníků. Malá vesnička s necelými třemi sty obyvateli přitahuje hlavně milovníky vojenské historie, kteří mnohdy jedou stovky kilometrů, aby si prohlédli unikátní opevnění z doby první republiky.

Na první pohled obyčejná obecní váha nemá v Evropě obdoby. Železobetonové stěny jsou silné šedesát centimetrů, stěna se střílnou osmdesát a strop je silný metr.

Řopík – pevnost z druhé poloviny třicátých let minulého století oživil Aleš Crha s několika přáteli.

„Opevnění v Sazené se začalo budovat v roce 1936 v rámci opevněné linie, která dostala název Pražská čára,“ vysvětlil Crha a dodal, že v katastru Sazené bylo původně dvanáct pevnůstek, z nichž zůstala právě pevnost u váhy a dosud nepřístupný barokní mlýn s vestavěnou pevností, který je také raritou. Ostatní pevnůstky německá armáda srovnala se zemí.

„Během rekonstrukce, která trvala patnáct měsíců, jsme museli ručně vysbíjet a vynosit dvaatřicet tun betonu. Němci totiž objekt zazdili. Bylo nutné svařit poškozené střílny, opravit omítky a střechu,“ popsal rekonstrukci Crha, který pět let provozoval muzeum předválečného opevnění v Karlštejně.
Podle něho není řopík, který by byl vybudován jako nenápadné civilní stavení, navíc uprostřed vesnice, jinde k nalezení.

Lidé si mohou prohlédnout pevnost v podobě, jak původně vypadala, uvnitř uvidí také dobový interiér. „Objekt je vyzbrojen například lehkými kulomety vzoru 26 a 30 a puškami vzoru 24. Ve vybavení nechybí výstroj vojáků, ventilační souprava, pancéřové dveře, periskopy a palandy,“ připomněl provozovatel Pevnostního muzea v Sazené a dodal, že návštěvníky pevností pokaždé provádí průvodce v dobové uniformě československé armády.

To chválí také častý návštěvník pevnosti Luboš Klobása ze Všetat. „Provádění v dobových uniformách armády a finanční stráže se mi moc líbí, na opevnění se to vidí málo. Sám jsem se do Sazené přijel podívat třikrát už jen proto, že jde o atypický objekt v rámci celého československého opevnění,“ uvedl pro Deník Klobása, který rád vyráží za pevnostmi na Trutnovsko a Kralicko.