„Všichni jsme zaskočeni a zděšeni,“ řekl Jindřich Špergl (nez. za TOP 09), radní města, před jehož radnicí připomíná smutnou událost v Praze černá vlajka.

Vedení města podle něho spolu se strážníky probíralo úroveň zabezpečení takzvaných měkkých cílů. „Během pátku byly posíleny hlídky v nákupních centrech a v okolí škol," potvrdil Špergl.

Na mnoha místech v Česku, u škol i na náměstích, vznikají pietní místa. Ilustrační snímek.
Smutné ráno všech studentů. Školy na Mělnicku zvažují prověření krizových plánů

Ani adventní trh na náměstí Míru v centru města nebude mít v sobotu před Štědrým dnem běžný průběh. „S provozovatelem mělnických trhů jsme se domluvili na komornější verzi," dodal radní.

Černá vlajka vlaje i na mělnické radnici.Černá vlajka vlaje i na mělnické radnici.Zdroj: Deník/Alena Hedvíková

Pietní místo v Mělníku zatím není. Je ale možné, že u kašny, kde se při smutných událostech v Česku i ve světě obvykle objevují svíčky a květiny, ještě vznikne.

Ani v Kralupech nad Vltavou zatím není vzpomínkové místo. „Připojujeme se ke státnímu smutku. Máme vyvěšenu vlajku na půl žerdi a posílili jsme hlídky," uvedl místostarosta města Vojtěch Pohl (Kralupy Nová Vlna).

Jan Dlask, Aneta Richterová, Magdalena Křístková, Lucie Špindlerová, Lenka Hlávková, Klára Holcová.
Oběti útoku v Praze: nadějná atletka, dobrovolná hasička, profesor i ředitelka

Třetí největší město regionu, Neratovice, v souvislosti s pražskou tragédií žádná bezpečnostní opatření nepřijalo. „Vzhledem k začínajícímu víkendu a navazujícím vánočním svátkům i následujícím dnům mezi svátky, kdy budou školská zařízení uzavřena, neplánujeme žádná opatření ke zvýšení bezpečnosti ve městě," uvedla mluvčí radnice Alena Kubištová a připomněla, že vedení Neratovic komunikuje s relevantními bezpečnostními institucemi a řídí se jejich pokyny.