Také bude platit řada jiných opatření, která všichni z posledních týdnů a měsíců dobře znají: tedy v podobě dodržování povinných rozestupů, dezinfikování a podobně. Uvedli to Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví a Jarmila Rážová, hlavní hygienička České republiky.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

Právě na instrukce, jak bude vypadat provoz bazénů a koupališť, provozovatelé dlouho čekali. Nejistota, jaká pravidla pro ně budou platit, komplikovala blížící se otevření. Radnice, které mají taková zařízení, se ale snažila na navrácení do běžného provozu – třebaže slovo „běžného“ je třeba brát v současné situaci s rezervou. „Bazény a plovárny ve městě Mělník jsou na letní sezonu připraveny,“ popsal současnou situaci Ctirad Mikeš, starosta Mělníka. Vše záleží na jasných pravidlech v souvislosti s uvolňováním vládních opatřeních a ministerstva zdravotnictví.

Kralupské koupaliště běžně otevírá 1. června na Den dětí, letos ale bude muset zahájení sezony odložit. „Na koupališti se odehrává příprava na letní sezonu stejně každý rok. Nevíme ale, jak budeme schopni zajistit veškeré podmínky, které byly teprve v pátek uveřejněny vládní skupinou pro řízení uvolňování karanténních opatření. Nemohu se k dané problematice více vyjádřit,“ řekl Vladimír Lánský, za společnost provozující koupaliště a krytý bazén v Kralupech nad Vltavou. „Otevření našeho koupaliště a s tím spojené náklady na čerpadla, úpravu vody a podobně není levná záležitost. Z tohoto důvodu tyto energeticky nákladné technologie nejsou ještě spuštěny. Až budeme schopni všechny tyto požadavky zajistit na 100 procent a budeme moci bez problémů otevřít, uveřejníme tuto informaci na našich webových stránkách a facebookovém profilu,“ dodal Vladimír Lánský.

Nutno podotknout, že podobná situace panuje i v sousední Mladé Boleslavi. I tam čekají na vývoj situace. „Náš bazén je samozřejmě připravený a pokud by vedení města rozhodlo o jeho otevření v souladu s vládními nařízeními, nic by tomu nebránilo. Nicméně je to v hypotetické rovině, při rozhodnutí o otevření plaveckého areálu budeme zohledňovat nejen stanovisko ministerstva zdravotnictví, ale především epidemiologický vývoj v našem městě,“ uvedla Šárka Charousková, magistrátní mluvčí.

Mladá Boleslav má pouze krytý bazén, venkovní ne; koupaliště jsou v jiných lokalitách. „Jejich otevření předpokládáme až v červnu, pochopitelně v závislosti na počasí, obvykle otevíráme v polovině června,“ podotkla.