Mělničtí záchranáři tak mají za sebou perné dny. Potvrdila to mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová. „Přetrvávající vysoké teploty zvedly počet výjezdů záchranářů zhruba o pětinu oproti běžným dnům," konstatovala mluvčí a připomněla, že nejčastěji vyjíždějí ke kolapsům z horka, k pacientům s dušností, vysokým krevním tlakem a bolestí na hrudi.

Lékaři na interní příjmové ambulanci mělnické nemocnice od neděle ošetřili deset lidí, kteří trpěli zdravotními komplikacemi z horka. Podle primářky Zdeňky Hradecké šlo převážně o pacienty starší pětasedmdesáti let, kteří byli dehydratovaní nebo měli poruchu kompenzace krevního tlaku.

„Jde o seniory, kteří mají snížený pocit žízně a málo pijí, nebo i o trvale ležící, kdy si ošetřující rodina neuvědomí jejich zvýšený nárok na tekutiny," uvedla primářka. Podobné případy řešili i lékaři neratovické nemocnice.

Horké dny starší lidé těžce snášejí i podle vedoucí aktivizačního úseku mělnického centra seniorů Adriany Rohde Kabele.

„Mívají potíže s dýcháním a jsou malátní. Musíme tomu proto přizpůsobovat i jejich denní aktivity. V budově je ale příjemně, takže například trénink paměti, tvoření nebo promítání si senioři užívají," vysvětlila a dodala, že nezbytné je dodržování pitného režimu, což u většiny seniorů z centra není problém. „Nosí u sebe stále lahvičku s vodou," připomněla Adriana Rohde Kabele.

Stavy z horka se podle primářky Zdeňky Hradecké řeší zvýšeným příjmem tekutin ústy, podáváním nitrožilních infúzí, relativním klidem na lůžku a léčbou ostatních přidružených onemocnění. „V případě horečky pak spíš chladnými obklady než podáváním antipyretik," dodala lékařka.

Lidé by podle lékařů měli ve vedrech především dostatečně pít, nenamáhat se a vyhýbat se dlouhému pobytu na přímém slunci. Vedro nesvědčí ani malým dětem, miminka do šesti měsíců nemají být vůbec vystavena slunci. Malé děti totiž nemají plně vyvinutý termoregulační systém a hrozí u nich kolaps z přehřátí organismu.

Horka nesvědčí ani zvířatům. Včerejší vysoké teploty je trápily i v cirkusu Carini, který se v příštím týdnu představí v Kralupech nad Vltavou. Vedení cirkusu pro ně muselo zajistit dostatek vody. S tím pomohli slánští hasiči, kteří doplňovali vyschlé nádrže z cisterny. „Máme speciální nádrže pro lvy, koně, opice i psy. Protože je ale malý tlak vody, požádali jsme o pomoc hasiče," řekl principál cirkusu František Navrátil. V neděli se cirkus přesune ze Slaného do Kralup nad Vltavou.