Podle zástupce primáře chirurgického oddělení Vratislava Syrovátky unikátní metodou operovali už čtyřicet pacientek.

Operatéři při metodě N.O.T.E.S. vstupují do dutiny břišní přes přirozené tělní dutiny, u žen přes pochvu. Podle mluvčí mělnické nemocnice Lucie Zikmundové jsou výhodou těchto zásahů minimální pooperační bolesti a rychlejší rekonvalescence. „Ženy mohu být propuštěny už den po operaci,“ potvrdila Zikmundová.

V břiše zůstává jen pětimilimetrová jizvička v pupíku od laparoskopického nástroje. „Pupík je přirozená jizva, která vznikla bezprostředně po porodu. Kosmeticky se v ní dá hezky pracovat. A nikdo neví, že v ní nějaká další jizva je,“ uvedl lékař Syrovátka. Kosmetický efekt, tedy kůže břicha bez jizev, je pro mnoho pacientek zásadní. V pochvě rána nejen není vidět, ale ani nebolí a žádným dalším způsobem pacientku neomezuje.

Po laparoskopické operaci žlučníku přitom zůstávají na kůži břicha nejméně tři ranky dlouhé jeden centimetr, po klasické operaci pak jizva, která bývá i delší než dvacet centimetrů,

„Po operaci N.O.T.E.S odcházejí pacientky domů většinou následující den a do práce se mohou vrátit za osm dní,“ uvedla mluvčí nemocnice a připomněla, že po laparoskopické jsou propuštěny třetí den a do zaměstnání se vracejí za dva týdny. Po klasické operaci s nimi mohou počítat v práci až po šesti týdnech.

Další výhodou unikátní metody je snížení vzniku infekcí v ranách. „Čím menší rány jsou, tím je riziko menší. Stejné to je i s kýlou,“ uvedl Vratislav Syrovátka. Kýla po operaci není sice častou, ale ani vzácnou komplikací. A operace N.O.T.E.S. riziko vzniku kýly zcela minimalizuje.

Unikátní metodou operovali mělničtí chirurgové a gynekologové první pacientku v létě před třemi lety. Byli tehdy první ve střední a východní Evropě.
Průměrný věk operovaných žen je asi pětačtyřicet let, nejmladší pacientkou byla dvacetiletá dívka a nejstarší dvaašedesátiletá seniorka. Operace žlučníku většinou trvá hodinu, nejkratší zvládli lékaři za třicet minut a naopak nejdelší trvala 112 minut. Metoda také není vhodná pro každou pacientku. Kontraindikacemi jsou například endometrióza, nádorová onemocnění nebo těžký zánět žlučníku.

První evropskou transvaginální operaci žlučníku provedli ve Štrasburku před pěti lety. A právě tam se na operování žlučníku novou metodou připravoval i mělnický chirurg.

Slabinou podle něho stále zůstává technické zázemí. Jsou potřeba dokonalejší nástroje. „Technický pokrok u tohoto způsobu operování závisí na firmách, které vyvíjejí zdravotnické přístroje a nástroje. Ty by se měly pokusit posunout vývoj instrumentů dále,“ poznamenal Vratislav Syrovátka.

První evropskou transvaginální operaci žlučníku provedli v roce 2007 ve Štrasburku, kde se připravoval i mělnický chirurg Vratislav Syrovátka. Unikátní metodou N.O.T.E.S. operovali mělničtí chirurgové a gynekologové první pacientku v roce 2008. Byli tak první ve střední a východní Evropě. Od té doby už operovali čtyřicet pacientek. Principem metody je vstup do dutiny břišní přes přirozené tělní dutiny, u žen přes pochvu. Výhodou jsou minimální pooperační bolesti a rychlejší rekonvalescence.