Až o polovinu méně parkovacích míst zůstane ve Mšeně po revitalizaci centra města. Alespoň podle místostarosty města Václava Nováka. Ten vycházel z toho, že v sobotu město zažívá největší nápor turistů a chalupářů, kteří své vozy nechávají stát právě v centru. Nedostatek míst po rekonstrukci by hlavně ve volných dnech mohl být výrazným problémem. Své nápady představil na nedávné veřejné diskusi v obřadní síni mšenské radnice.

Jiného názoru je však starosta Mšena Martin Mach. „Parkovacích míst bude zhruba o deset až patnáct méně. Současný stav je takový, že auta stojí téměř všude,“ konstatoval starosta s tím, že město už zadalo ke zpracování studii optimalizace dopravy a dopravního značení v celém městě. Ta by měla být hotova do konce června. Dalším úkolem studie je nalezení náhradních parkovacích ploch mimo historické centrum.

Václav Novák informoval, že zastupitelé města uvažovali o náhradním parkovišti, které by mohlo vzniknout v prostorách bývalé tržnice v Husově ulici. Dalším vhodným pakovištěm by podle zastupitelů mohl být plac naproti restauraci Obecník.
„U Obecníku místo je, ale problém by byl s vyjížděním směrem k Mělníku, kde je špatný výhled do silnice,“ reagoval na návrh obyvatel Mšena, který se diskuze zúčastnil.

Více místa k pakování by mohlo v budoucnu podle Nováka být i na parkovišti u zdravotního střediska, které se výhldově zrekonstruuje a parkoviště se zvětší.

Další debata směřovala ke zpoplatnění parkování v centru města, které by usměrnilo dobu odstavení vozidel.

Parkovací automaty

Radnice počítá s parkovacími automaty. S tím však nastává problém. Kdo bude parkující kontrolovat? Městskou policii Mšeno nemá a státní policisté mají své práce dost.

Podle místostarosty se v minulosti uvažovalo o zřízení obecní policie pro Sdružení obcí Kokořínska, od toho se však odstoupilo. „Bez kontroly to nepůjde. Buď musí být obecní policie nebo městský úředník, který bude parkoviště obcházet,“ prohlásil jeden z občanů města. I kdyby to bylo možné, problematické by podle Nováka byla vymahatelnost pokut. „Když vidím, jaké pravomoci má policie, dokážu si představit, jak na tom bude obec,“ řekl místostarosta.

Další z občanů přišel s návrhem, že vymahatelnost vyřeší botička, která řidiči vozidla zamezí odjet a přinutí ho situaci srovnat. Ani s botičkou to však podle jiného mšenského obyvatele není tak snadné. „Podle zákona je možné botičku umístit pouze v případě, že majitel vozu není v jeho blízkosti, a přestupek tak není možné projednat na místě. Pokud je řidič v obchodě, je v jeho blízkosti,“ řekl občan.

Situace ohledně parkování v centru i mimo něj bude jasnější až poté, co mšenská radnice obdrží vyhotovenou studii dopravy ve měste.

O výsledku studie vás budeme informovat.