O takovou zkušenost se podělil soukromý zemědělec Pavel Verner, který hospodaří v Nové Vsi. „Letos by úroda byla dobrá díky tomu, že vyšlo počasí. Ale není. Na okrese máme přemnožené hraboše. Co nespořádali na Moravě, to vyrazili spořádat k nám,“ předeslal zemědělec, který pěstuje technické plodiny, například řepku, řepu cukrovku, mák, ale třeba i pohanku a čirok. Podle jeho názoru situace přesáhla kalamitní stav. „Uvažujeme, jak situaci vyřešit. Jestli mechanicky. Pochybuji ale, že získáme nějaké odškodnění,“ podotkl.

Petra Novotná, ředitelka Regionální agrární komory Středočeského kraje, je ale z krajského pohledu optimističtější. „Co mi posílaly okresy, tak to vypadá, že úroda bude podstatně lepší ve srovnání s loňským rokem,“ uvedla Petra Novotná.

Může za to prý shoda několika hledisek: vydatné deště, sucho přes žně a také fakt, že v jiných částech kraje se hraboši zase tak neprojevili.

Největší roli samozřejmě podle ní sehrály letošní deště. V minulých létech experti opakovaně upozorňovali na nedostatek vody a poukazovali na to, že by bylo potřeba častých a vydatných dešťů, aby se půda nasytila. Ty letos byly a jak se ukazuje – skutečně měly pozitivní vliv. „Docela nás zachránily, hodně obilovin natáhlo zavčas vodu. Díky tomu dělali i více odnoží,“ podotkla ředitelka. To prý vloni nebylo a kvůli tomu byl výnos na hektar nižší.

Deště měly dobrý vliv a byl jich dostatek. Jednu dobu jich ale bylo tolik, že středočeští zemědělci začali mít obavy, aby nakonec vody nebylo moc. Příliš mnoho vláhy totiž také úrodě neprospívá. Obavy panovaly z rizika povodní, které mohly rostliny spláchnout, ale také. Někteří zemědělci pak měli strach z toho, že rostliny kvůli vlhku zplesniví. Naštěstí na tyto černé scénáře nedošlo. „Možná pomohlo i to, že poslední týden, kdy jsou žně na maximu, bylo hezky a dokonce i foukal vítr, takže to bylo ideální počasí,“ podotkla ředitelka a vysvětlila, že obilí se tak vysušilo, nestihlo zplesnivět.