Zatímco diabetes mellitus 1. typu je, laicky řečeno, z větší části podmíněn genetickou výbavou jedince, vznik diabetes mellitus 2. typu je lépe ovlivnitelný způsobem života. Na vině je špatná životospráva a nedostatek pohybu. Pohyb je důležitou složkou léčby 2. typu diabetu, prvořadou úlohu má však spolu s životosprávou v prevenci.

Dnes je v ČR více jak 750 000 nemocných diabetem, během deseti let hrozí nárůst až na trojnásobek. Světový pochod proti diabetu chce ukázat, že chůze jako snadná a dostupná forma pohybu může významně přispět k snížení vzniku cukrovky.

Jenom pro připomenutí: jedná se o akci, kdy všichni účastníci na celém světě vyrazí ve stejný čas (12:00 Greenwich Mean Time) na třiceti minutový pochod. Jenom v České republice se v roce 2006 konalo více než 50 pochodů na různých místech a celkově se jej zúčastnilo více než 3300 lidí. Celosvětově se pak konalo 480 pochodů v 55 zemích, na všech kontinentech a zúčastnilo se jich téměř 200 000 lidí. Každý pochod vypadal jinak, avšak jedno měly společné: ukazovaly, že diabetes je globální problém, který se týká každého z nás.

 

 

pochod proti diabetu2007 v Česku

Akce Pochod proti diabetu se koná 14. listopadu 2007 v rámci Světového dne diabetu. Hlavní trasy pochodu povedou Prahou (oblast Nuselského mustu), Plzní (před Gymnáziem fr. Křižíka), dále předpokládáme organizaci podobných tras s pomocí vybraných středních škol v Brně, Hradci Králové a Ostravě. Pro Českou republiku je začátek pochodu stanoven přesně na 13. hodinu.

 

 

pochod proti diabetu 2007 v Mělníku

Pochod proti diabetu se koná 14. listopadu. Sraz účastníků je u zámku pod věží na vyhlídce ve 12 hodin. Po registraci je možno navštívit věž kostela a nebo kostnici. Pochod začne ve 13 hodin – přes náměstí Míru, kolem bývalé vojenské správy, parkem na Rybáře a po staré cestě na Vrázovu vyhlídku.